Tunguska meteoryt

Kategoria: Aerospace

Tunguska meteoryt


Tunguska meteoryt lub Tunguska (Tunguska zjawisko) - hipotetyczne ciało prawdopodobnie pochodzenia komet, co przypuszczalnie było spowodować wybuch powietrza 17 w pobliżu rzeki Tunguska (30) w czerwcu 1908 07:00 14,5 ± 0,8 czas lokalny (0 h 14,5 min GMT). Siła wybuchu jest szacowany na 10-50 megaton, co odpowiada energii potężne bomby wodorowej.

Około 07:00 na Jenisej Dorzecze z obszaru południowo-wschodniej do północno-zachodniej Wysokie loty kula ognia. Lot zakończył się w eksplozji na wysokości 7-10 km nad niezamieszkane obszar tajgi. Podmuch fali odnotowano obserwatoriów na całym świecie, tym półkuli zachodniej. W rezultacie eksplozji były drzew na ponad 2000 km ², szkła zostały podzielone na kilka setek kilometrów od epicentrum. Podczas kilka dni na terytorium od Atlantyku do centralnej Syberii, nie intensywne airglow i świecące chmury.

katastrofa była wyreżyserował kilka wypraw badawczych od 1927 roku wyprawa , Pod kierunkiem LA Kulik. Tunguska substancja hipotetyczna meteoryt nie został znaleziony w każdej znaczącej ilości; ale były znaleziono mikroskopijne kulki krzemianu i magnetytu, a wysoka zawartość niektórych elementów wskazujących na pochodzenie kosmiczne substancji.

przebieg zdarzeń

zauważyć, że nawet w przypadku trzy dni przed imprezy, począwszy 27 czerwca 1908, w Europie, Europie Wschodniej Rosja i Zachodnia Syberia obserwowali niezwykłe zjawiska atmosferyczne: chmury Noctilucent, jasny zmierzch, halo słonecznego. Brytyjski astronom William Denning napisał, że w nocy niebo 30 czerwca na Bristol był tak lekki, że Gwiazdy były praktycznie niewidoczne; Cała północna część nieba była czerwona cień, a na wschód - zielony

.

rano, 30 czerwca 1908 na Syberii poleciał ognisty ciało, przenieść się na północ kierunek; Jego lot był obserwowany w wielu osiedli w tym rejonie były również usłyszał gromkie dźwięki. Kształt ciała jest opisany jako rundzie kuliste lub cylindryczne; kolor - jak czerwony, żółty lub biały; dymny prześledzić, ale opisy niektórych świadków, m.in. rozszerzenie Ciała jasne tęczowe paski.

07:00 w 14. minucie czasu lokalnego na południowym bagnie niedaleko rzeki ciało Stony Tunguska eksplodował, siła eksplozji według niektórych szacunków osiągnęła 40-50 megaton TNT. [6]

Obserwacje

świadków

Jednym z najbardziej

znany świadek jest Nasiona wiadomość Semenova, mieszkaniec Fabryki Vanavara, położony 70 km na południe-wschód od epicentrum:

Ale odwrócił

topór wypełnić wanna na obręczy, gdy niebo rozwidlone i północ to szeroko i pojawił się wysoko nad pożaru lasu, która przetoczyła się przez północną część nieba - opisuje swoje wrażenia z jednego ze świadków, miejscowy rosyjsku mieszkaniec Semenov, który był w tym momencie w handlu Vanavara, 65 km od wybuchu.- W tym momencie było tak gorąco jak ja koszula w ogniu. Chciałem przełamać i stracić swoją koszulę, ale niebo zatrzasnęły się, i było poważnym ciosem. I po cenach dumpingowych z ganku do trzech sążni. Po uderzenie poszło jak kamienie domina spadających z nieba lub zwolniony broń ziemia zadrżała, a gdy już leżałem na ziemi, a następnie prasowane głową, obawiając się, że Kamienie nie są złamania głowy. W tej chwili, kiedy niebo zostało objawione, od północy gorący wiatr przetoczyła, jak armaty, która pozostawiła ślady na ziemi w postaci utworów. Potem okazało się, że wiele okien rozbite, a na stodole odwrócił kartę zamka drzwi żelaza

Nawet bliżej epicentrum, 30 km na południe-południowy wschód, nad brzegiem rzeki Avarkitty, był kolega bracia i Evenki Chuchanchi Chekarev Shanyagir [7] [8]:

Nasz namiot

następnie stanął na Brzeg Avarkitty. Przed wschodem słońca dotarliśmy do rzeki Chekarenom Dilyushma, tam my gostevali Ivan i A...


strona 1 z 5 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Problem meteorytu Tunguska
  • Podsumowanie na temat: Rakieta przeciwlotnicza i systemu pistolet 2K22 "Tunguska"
  • Podsumowanie na temat: Niebo i ziemia w jednym garnku
  • Podsumowanie na temat: Christy Wolf. Niebo podzielone
  • Podsumowanie na temat: Małe jeziora i rzeki Syberii