Władimir Iwanowicz Dal

Kategoria: Biografie

(1 801 - jeden tysięcy osiemset siedemdziesiąt dwa)

Biografia

Rosyjski

pisarz, etnograf, językoznawca, leksykograf, lekarz. Vladimir Dahl urodził 22 listopada (Old Style - 10 listopada) 1801 w Ługańsku Ekaterinoslavskaya prowincji. Ojciec - Jan Dahl - Duńczyk, który wziął rosyjskie obywatelstwo, był lekarz, teolog i językoznawca; matka - Maria Khristoforovna Dal (z domu Freitag) - polunemka, polufrantsuzhenka rodziny hugenotów.

W

1814 wszedł do Petersburg Korpusu Kadetów Marynarki Wojennej. Po ukończeniu kursu w 1819 roku, Vladimir Znacznie więcej niż pięć lat służył w marynarce wojennej w Mikołajowie. Otrzymał wzrost był przeniesione do Bałtyku, gdzie służył przez osiemnaście miesięcy w Kronsztadzie. W 1826 roku ukazał się w emeryturze, wstąpił na Wydział Lekarski, Uniwersytet w Dorpacie, ukończył to w 1829 roku i stał się chirurg-okulista. W 1831 r. uczestniczył w Władimir Dal Kampania przeciwko Polakom, wyróżnili się podczas przeprawy przez Wisłę w Ridiger Juzefova. Dahl po raz pierwszy zastosowany prąd elektryczny w rzeczywistości minnovzryvnom, wydobywany przejście i niszcząc jego rosyjskiego podział po wycofaniu przez rzekę. W sprawie sprawozdania naachlstvu zdecydowanych działań devizionnogo Lekarz Dalia corps dowódcę Ogólne Ridiger nałożone uchwałę:" W niniejszym czynie do Zakonu. Nagany za nieprzestrzeganie i unikanie ich bezpośredni obowiązki." Cesarz Mikołaj I został odznaczony Orderem Władimir Dal - Vladimirskii krzyż w butonierce. Po wojnie, Dahl dołączył stażystą w Petersburg Wojskowy Szpital Chirurgiczny, gdzie pracował chirurg-okulista.

Zdobywaj

mowy i ekspresji popularny rosyjski język Dahl zaczął w 1819 roku. w 1832 roku były opublikowanych" rosyjskich bajek. Pierwszy obcasy" traktowane Vladimir Dahlem. Wypowiedziana Bulgarin, książka została zakazana, autor został wysłany do III biuro. Dzięki wstawiennictwu Żukowski Władimir Dal tego samego dnia był zwolniony, ale drukowane pod własną nazwą nie może: 30-40-tych opublikowany pod Ługańsk Kozak pseudonim. Dal służył siedem lat Orenburg, służąc urzędnik do zadań specjalnych wojskowy gubernator regionu Orenburg V. perowskitu znany koneser sztuki, który wiedział, CO Puszkina i szacunek Pościgi literackie Dahla. W 1836 r. Władimir Dal przyszedł do Petersburga, gdzie był obecny przy śmierci Aleksandra Puszkina, od których otrzymał Dahl maskotka pierścień. W 1838 roku, do podnoszenia kolekcję flory i fauny Orenburg region Vladimir Dahl został wybrany członkiem korespondentem w Petersburgu Akademia Nauk klasy nauk przyrodniczych. W 1841-1849 mieszkał w Petersburgu (Teatr obszar Aleksandria, teraz Ostrovsky Square, 11), podawane urzędnik do zadań specjalnych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Od 1849/59, Vladimir Dahl był zarządzania konkretnego biura Niżny Nowogród. Później emeryturę osiedlił się w Moskwie, w swoim domu na Wielki gruziński ulica. Od 1859 r. był członkiem Towarzystwa miłośników dystvitelno Moskwa Literatura rosyjska. W 1861 roku, pierwsze problemy z" Słownika wyjaśniającej z języka rosyjskiego" , Vladimir Dahl otrzymał konstantyńskiego Medal z Imperial Geographical Society, w 1863 roku (według innych źródeł - 1868) otrzymał Nagrodę Łomonosowa Nauki i honorowy Akademik. Pierwszy tom" Słownika ..." został wydrukowany na koszt kredytów 3 Tysiąc rubli wydał Dahl Moskwa Towarzystwa Miłośników rosyjskim literatura. W późniejszych latach był lubiący spirytyzmu i Dahl svedenborgianstvom. W 1871 roku, Dahl wziął Lutheran prawowierność. Vladimir zmarł Dal 04 października (starego stylu - 22 września) w 1872 roku w Moskwie. Pochowany na Vagankovsky cmentarz.

Wśród

Władimir Dal działa - eseje, artykuły na temat medycyny, językoznawstwa, etnografii, poezja, jeden akt komedii, bajki, opowiadania:" Cygan" (1830, powieść) " rosyj...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Vladimir Dahl
  • Podsumowanie na temat: Vladimir Dahl
  • Podsumowanie na temat: Vladimir Dahl
  • Podsumowanie na temat: Aktywność leksykograficzny VI Dahl
  • Podsumowanie na temat: Życie i praca VI Dahl