Wapnowanie

Kategoria: Biologia i chemia

To

jest to, że korzystne skutki wapnowania prawidłowe w ogóle, ale nasza ogródki działkowe, w szczególności, że już wiele razy, ale nadal spotkać nawet znajomi Truckers niedoszacowanie tego czynnika poprawy żyzności gleby produktów uprawianych.

W

w warunkach kwasowych gleby reakcyjną tłumi aktywność użytecznych roślin mikroorganizmów. W tym samym czasie, gdy warunki dla rozwoju drobnoustrojów, Negatywny wpływ na uprawy ogrodowe i roślinnych. W roślinach zakłóca normalne procesy przemiany azotu, fosforu i niezbędne molibden - mikroelementy. Jedzenie uprawiane na glebach kwaśnych, w stanie powodują ludzi do choroby Alzheimera - rodzaj przedwczesnego starzenia. W glebach kwaśnych (pH poniżej 5,5) istnieje niedobór wapnia, fosforu, siarki, potasu i magnezu. Bez wapnowania tych gleb, nawet w wysokich dawkach nawozów mają niewielki wpływ na rośliny, a czasem nawet dać negatywny wynik. W tych glebach są w ciągłym procesie pogorszenia ich struktury od która zależy od jakości systemów powietrza, wody, ciepła i soli. Gleby strukturalne zwykle wyższe, tym więcej zawierają próchnicy oraz kwas humus gleba i rozkładu organiczną przemywa się kwaśne produkty bezlitośnie wody i zatruwają im więcej kwasów organicznych i fenoli. Warzywa i owoce z takie porcje nie są wysokiej jakości i światła.

Większość

korzystniejsze dla roślin uprawnych jest Odczyn gleby blisko neutralnego (pH około 7).

Jeśli

w Twojej okolicy nie rosną buraki, kapustę, cebulę, czosnek i skrzyp, mech, turzyca, ptasie ziele, schavelek małe i pełzanie jaskier czuć się dobrze, to w trybie pilnym musi być wapnione gleby. Oczywiście, bardziej precyzyjnie poziom kwasowości gleby może pomóc w określeniu, krótki agrochemiczny laboratorium i dać rekomendację odtlenieniu zużycie materiału.

Zazwyczaj

wapnienia przeprowadza się przez wykonanie go do gleby przed kopania ziemi wapienia lub dolomitu w proszku w ilości od 0,2 do 2 kg na 1 m. m W zależności od pH i składu gleby. Piaszczyste i gliniaste gleby wapnione mniejsze dawki, ale częściej, w ciągu 2-3 lat, i ciężkiej gliny - duże dawki co 10-15 lat. Wapnowanie gleby gliniaste o niskich dawkach od 0,2-0,3 kg 1Q. m 2-3 lat mniej wydajnie niż 1-2 kg na 1 m. m co 10-15 lat. Do 4 kg wapna na 1 m kw. powinien być stosowany do gleby, w pobliżu autostrady, aby tłumaczyć nadmiar metali ciężkich w rozpuszczalny związek. W przeciwnym razie z własnych upraw na tych glebach są niebezpieczne dla zdrowia.

Tutaj

Od kilku lat używam w celu zmniejszenia kwasowości gleby witryny fizyczna lub słodkowodne wapno, które pojawiły się w sprzedaży w przystępnej cenie ceny. Jego złoża, jak się okazało, dość dużo w Moskwie, Smoleńsk, Wołogda, Jarosław i inne obszary Nechernozemie.

Dlaczego

Wolę wapno lub wapno dolomitowe naturalną mąkę, nie wspominając wapno gaszone? W przeciwieństwie do mielonego kamienia wapiennego, wapna nie naturalny tworzy skorupę, sprawiają, że jest to możliwe, na jesieni, wiosną lub latem. Na mój ciężki ił w gorącym sezonie, pełni ona rolę ściółki, trzyma wilgoć, a pielenie stopniowo przenika do gleby. Natychmiast cała proizvestkovat działki, na pewno dobre, ale to nie zawsze jest możliwe. Dwa lata temu, na wiosnę rozrzucone jeden litr jar naturalne wapno za metr kwadratowy pod kapusta, buraki, cebula, czosnek i koperek. Jesienią tego samego roku w ten sam sposób proizvestkoval nazwie w innych łóżek wcześniej kultury i proizvestkovannye wziął marchew, pietruszka, seler, truskawki i sałatę. Razem z wapnem przyniósł trochę próchnicy i superfosfat. Inne opatrunki nie posiadał, i Wyniki były dobre. Ziemia stała się łatwiejsza i buraki i inne warzywa była przyjemność oglądać. Najbardziej Mam wielki podziw spowodowało zmianę struktura gleby. My się krucha glina! Teraz jest o wiele łatwiej kopać.

N...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wartość gruntu (w tym monitoringu gleby, agrochemicznych, toksykologiczne i ...
  • Podsumowanie na temat: Rozwiązanie gleby i żyzność gleby
  • Podsumowanie na temat: Zdolność adsorpcji i kwasowości gleby
  • Podsumowanie na temat: Środków w celu poprawy żyzności SOD-gliniastej gleby i brązowy projektowani ...
  • Podsumowanie na temat: Wpływ na dynamikę ścieków do gleby i jakość roślin pastewnych