Tlenek azotu (II): nowe możliwości długiego znane cząsteczki

Kategoria: Biologia i chemia

K. N. Zelenin

Wojskowa Akademia Medyczna, Petersburg

uważane chemia i praktyczne stosowanie tlenku azotu (II). Omawia różne Aspekty substancji uczestniczących w globalnym naturalnych, przemysłowych i procesy fizjologiczne, w tym problemów z wiązaniem azotu przemysłowej higiena, medycyna kliniczna i teoretyczną.

trochę historii

Oxide azotu (II) NO (lub tlenek azotu), został otwarty w 1774 roku, odkrywca angielski Joseph Priestley (1733-1804), który przeprowadził pierwszą reakcję

3Cu + 8HNO 3 3Cu (NIE 3 ) 2 + 2NO + 4H 2 O

i jej produkt o nazwie Saletra gazowy powietrze.

Priestley i nie wiele innych ważnych odkryć: po pierwsze ma chlorowodór, amoniak, tlen (KV Scheele równocześnie) czystego tlenku przeznaczono Węgla (ll), fluorek krzemu, dwutlenek siarki. Odkrył rolę dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu roślin. Priestley był wybitnym przedstawicielem pneumatologia lub chemia pneumatyczne - kierunek, który stworzył chemików Substancje badane w stanie gazowym. Obecnie nie pneumatologia traktowana jako osobna gałąź nauk przyrodniczych, ponieważ poszła do fizyki i chemii, ale w przeciwnym razie sytuacja była w XVII i XVIII wieku. Założyciel chemia pneumatyczny był Van Helmont, którzy nie tylko ukuł termin " Gaz", ale okazało się, w przeciwieństwie do powietrza" drewno gaz" (Gaz Silvestre), łowienie na działanie kwasów w wapieniu, w trakcie fermentacji młode wina i piwa wytwarzanie, jak również przy spalaniu węgla.

Study Gazy mogą otwierać fizyczne prawa objętości gazów w zależności od ciśnienia i temperatury. Wpływ ciśnienia na objętość gazu stwierdzono Boyle w 1660 roku i E. Mariott w 1677 roku. A. Volta znacznie później (1792), a JL Gay-Lussaca (1802) okazało się, że działanie temperatury. Przepisy te, wraz z prawem Gay-Lussac w stosunku objętościowym, gdy tworzą gazowy łączący podstawę pneumatologia.

Pozostawiając

Powietrze amonowa przez długi czas w kontakcie z siarki i żelaza, Priestley Należy pamiętać, że zmiana własnością gazu: podczas gdy powietrze w saletry świecę wygasa w zmodyfikowanej saletry powietrza (które nazwał dephlogisticated Saletra powietrza), to nadal się pali. Ponadto, dephlogisticated Saletra powietrza nie posiada właściwości oliwkowym Kolor po zmieszaniu z powietrzem atmosferycznym, czyli nie wykryto reakcji Priestley dla NO:

2NO + O 2 2NO 2

W konsekwencji

, mówimy o nowym gazu. Rzeczywiście, w tym eksperymencie obraca Priestley podtlenku azotu, który tworzy się w wyniku reakcji

6NO + 2Fe + 3H 2 O 3N 2 O + 2Fe (OH) 3

powodu NR Proces redukcji pod działaniem wilgotnego żelaza i siarki. Jego skład H. Davy została założona w 1800 roku. Minęło 50 lat za to substancja weszła w praktyce jako środek znieczulenia. Różnie rozwinięte Historia tlenku azotu, który przyciąga powszechną uwagę tylko w XX wieku.

Struktura i właściwości

Aby

że czas został dobrze zbadany właściwości tej substancji. Połączenie z pośrednim stopniem utlenienia azotu NO jako środka redukującego może być, i utleniacza. Jest bardzo łatwo utlenia się tlenem halogeny, takie jak chlor:

NIE + Cl 2

2NOCl (Chlorek nitrozylu)

Naturalnie pod działaniem silnych utleniaczy, tlenek azotu jest utleniony do jonu azotanowego.

Łatwe

utlenianie tlenem użyto rozwinięty w XVIII wieku Komora Wytwarzanie kwasu siarkowego, w którym tlenek azotu odgrywa roli katalitycznej transporter Tlenu, co jest oczywiste z następujących reakcji:

2NO + O 2

2NO 2

2 + H 2 O

H 2 SO 3

NIE 2 + H 2 SO 3

NO + H 2 SO 4

NIE łatwiej reaguje ze środkami redukującymi, a zwykle przechodzi do odzyskiwania termodynamicznie azot cząsteczkowy:

2NO + H 2 S

N 2 + 2S + 2H 2 O

2NO ...


strona 1 z 6 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Jazda na rowerze z tlenu, węgla, azotu, fosforu i siarki w biosferze
  • Podsumowanie na temat: Rola azotu biologicznej równowagi azotu gleby
  • Podsumowanie na temat: Wpływ tlenku azotu na ludzkim ciele i roślin
  • Podsumowanie na temat: Rola tlenku azotu jako mediator stanu zapalnego i czynnik rozwoju miażdżycy
  • Podsumowanie na temat: Źródła i drogi tlenku azotu w organizmie