Tajemnica chemiczny zapach

Kategoria: Biologia i chemia

Kurbatova SV Yashkin SN

Pod

Zwykle rozumie przyjemnie pachnący zapach materii organicznej. Mało prawdopodobne, ktoś mówi tak wiele o chlor lub merkaptany, mimo, że mają swój własny zapach. Kiedy mieć na uwadze na wszystkich substancji zapachu, dalej pachnący. Z punktu widzenia chemiczny - nie ma różnicy. Ale jeśli badania naukowe na ogół zapachu substancji, przemysł (zwłaszcza perfumy) głównie zainteresowany pachnące substancja. Jednak trudno jest wyznaczenie wyraźnej linii. Znane piżmo - Podstawą perfum - sama pachnie mocno, nawet nieprzyjemne, ale, dodaje się w ilościach śladowych w duchy, wzmacnia i poprawia ich zapach. Indol ma zapach i kału - w duchy rozwodzie" Biały kwiat"- takie stowarzyszenia nie.

indonol
Nawiasem mówiąc

, środki zapachowe są nie tylko zapach, ale także Efekty fizjologiczne: niektóre z centralnym zapachowe Układ nerwowy, wprowadza się do drugiej. Na przykład, aldehydu - substancji z przyjemny zapach cytrynowy stosuje się środki zapachowe, to również środek rozszerzający naczynia i służy gepertonii i jaskry.

(CH3) 2C=CH-CH2-CH2-C (CH3)=CH-CHO
citral
Wiele

zapachy i mają antyseptyczne efekt: gałąź, umieszczone pod pokrywą z bagna wody po 30 minutach niszczy wszystko mikroorganizmów.

Bsyakoe materiał rozszczepialny nie pachnie bardzo mocno: opiera się ona na nasze subiektywne odczucia. I często to, co chcesz jeden, a nie jak inne. Jeszcze nie można obiektywnie ocenić żadnych wyraźnych substancji zapachowych.

Jego

zwykle z niczym w porównaniu z, powiedzmy, zapach fiołków, róż pomarańczowy. Nauka zgromadził wiele empirycznych danyh łączącej strukturę cząsteczek zapachowych. Niektórzy autorzy powołują się 50 lub więcej z tych" mostów" między Struktura i zapach. Niewątpliwą jest to, że jako substancje zapachowe typowo obejmują jeden z tak zwanych grup funkcyjnych karbinolu -C-OH,-karbonylo> ​​C=O estru i in.

skomplikowane estry są zwykle owoców lub owocowy-kwiatowy zapach, to sprawia, że niezbędny w przemyśle spożywczym. Po tym wszystkim, dają wiele cukierniczych produkty i napoje bezalkoholowe owoce zapach. Jego uwagi nie uciec estry i przemysłu perfumeryjnego: prawie nie ma Kompozycja, gdziekolwiek są.

Na

To może wydawać się, że większe cząsteczki grupy funtsionalnost lepsze lub silniejsze niż pachnie. Wręcz przeciwnie to często bywa. Dla związków tłuszczowych (zawierają łańcuch atomów węgla) o różnej akumulacji redukuje nieprzyjemny zapach. Coraz większa liczba identycznych grup" zabija" zapach w substancji zapachowych wszystkich klas.

Big

Wpływ rozmiaru cząsteczki ma zapachu. Generalnie podobne związki należące do tej samej serii homologicznych, zapach same, ale moc zapachu obniża się wraz ze wzrostem liczby atomów. Związek C17-18 atomów węgla, generalnie bezwonny.

Zapach Związki cykliczne zależy od liczby atomów w pierścieniu. Jeżeli istnieje 5-6 Substancja zapach gorzkich migdałów lub mentol, 6-9 - daje zapach przejściowych 9-12 - zapach kamfory i mięty, 13 - zapach smoły lub cedru, 14-16 - człony pierścienia powoduje piżmo i brzoskwinia, 17-18 - cebula, złożone 18 członków lub więcej, lub nie pachną wcale, albo bardzo mało.

Zależy

Smak i wytrzymałość struktury łańcucha węglowego. Na przykład, aldehyd rozgałęziony łańcuch zapach silniejszy i satysfakcjonujące niż normalne izomerycznych aldehydów struktura. Ta sytuacja dobrze ilustruje przykład: mirystynowym aldehyd

pachnie bardzo słaby, a jego izomer

silnie i przyjemny.

Związki Grupa jonon i posiadają silny hodowlany delikatny zapach f...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Miłość - zapach jest
  • Podsumowanie na temat: Substancje, które poprawiają barwę, zapach i smak produktów
  • Podsumowanie na temat: Pole zapach w języku niemieckim jako przykład nowej P.Zyuskinda FRAGRANCE
  • Podsumowanie na temat: Biochemiczne podstawy organoleptyczne: smak i zapach
  • Podsumowanie na temat: Smaki smak i zapach w technologii leków