Włókna sztuczne i syntetyczne

Kategoria: Biologia i chemia

Podsumowanie Chemii przygotowany Sergey Golubev

niepamiętnych czasów na co ich ubrania człowieka wykorzystywać włókna naturalne pochodzące z bawełny, lnu, wełny, niektóre zwierzęta z przędzy vypryadaemyh jedwabniki. Całkiem oczywiście, że źródła te są niewystarczające, aby w pełni zaspokoić rosnące zapotrzebowanie w tkankach.

jedwabniki przeciska się przez wąskie lepki przepływ płynu i ciągnie go w cienkiej nici, utrwalenia na powietrza. Dlatego w leczeniu włókien syntetycznych jak gąsienica jedwabnika, niezbędne jest przygotowanie lepkiej cieczy i wypróbować ciągnąc wątek.

tym celu bawełna potraktowano kwasem azotowym. W Ten filtr nitrocelulozowy, który otrzymuje się, po rozpuszczeniu w mieszaninie alkoholu i eteru otrzymano syropowatą cieczą. Z tego płynne pałeczki zdołały żarnik. Ale to prymitywna metoda nie może, oczywiście, zaspokoić każdego. Francuski chemik Chardonnay dalej uzgodniły przeprowadzenie imitacja jedwabników. On Rozerwanie nitroceluloza rozpuszcza się w alkoholu i eteru przez otwory w cienkiej zakwasza wodę. Po rozcieńczeniu wodą otrzymuje się roztwór spirtoefirnogo Długie jedwabiste nici czystej nitrocelulozy.

znany jako łatwopalny i wybuchowy nitrocelulozy. W sukienka z tej tkaniny nie zgodzi się, aby ubierać się nie fashionistkę. Że w celu uniknięcia tej wady, otrzymanego włókna poddano odazotowania.

Pierwsze próby były oczywiście bardzo kosztowny, a między te osiągnięcie wydaje się być niewielka. Bo sztuczny jedwab produkowany jest Nadal włóknisty materiał - bawełna. Clap wątków i łatwo konwencjonalne spinning, choć nie mają jedwabisty połysk. Teraz, jeżeli Nauczyć się gotować sztuczne włókna celulozy, nie zamierzam do przędzenia, Przykładem jednego, który jest w lesie, i nie mają zastosowania w tej drogiej kwasu azotowego.

wielkim osiągnięciem było stworzenie chemię to Metoda. Sposób ten znany jest jako wiskozy i czy jednym z najczęściej.

produkcji wiskozowych jest w następujący sposób:

Jak wiecie, jest ścier drzewny około 50% wagowych. Aby wybrać czystą celulozę, drewno jest przekształcany frytki i gotowane w dużych zamkniętych kotłów, pod ciśnieniem kilku atmosfer, z podsiarczyn sodu, wapnia Ca (HSO 3 ) 2 . Gotowanie trwa około doby. W ten sposób niszczy substancję Wodosiarczan klejenia celulozy włókienek i jest chemicznie najbardziej stabilny uwalniane w postaci wolnej. Pulpa jest mieszany z wodą, a otrzymane ciekłe Zawiesinę wylano powoli na ciągłym ruchomym pasem. Po usunięciu wody, suszenie i cięcie arkuszy uformowanych tak zwanego siarczyn przypomina kartonu. Część miazgi siarczynu idzie do zdobienia papieru a część -. do wytwarzania wiskozowego

Z uzyskanej masy nie bezpośrednio

vypryast nici, musi najpierw przejść do roztworu, a następnie w Przykładzie lepki roztwór azotanu nici jedwabnej ciągnięcie. Celuloza jest nierozpuszczalna albo w wodzie lub w rozpuszczalnikach organicznych, zazwyczaj stosowanych. Okazało się jednak, Jeśli to działają na celulozę najpierw stężonym roztworem alkalicznym, i dwusiarczku węgla CS 2 , to przekształca się substancji rozpuszczalnych w rozcieńczonym ługu, na przygotowanie takich rozwiązań, wykonaj następujące czynności.

potraktowano arkuszach celulozy alkaliczne, a następnie blokowano zgniecione mechanicznie, w wyniku kłaczkowatą masę poprzez natomiast potraktowano dwusiarczku węgla w specjalnych maszynach. Produkt celuloza alkalicznego z disiarczkiem węgla i uzyskuje się pomarańczowo-żółty, a dlatego nazywa ksantogenian (z greckiego" Xanthos" -. jasnożółty). Ksantoganat jest eter celulozy.

Lał

ksantynianu rozwiązanie 4 procent wodorotlenku sodu. Lepki roztwór - wiskoza. Ta metoda wymienić wiskozę. Wiskoza pozostawiono na kilka dni" dojrzewania", tak, że nadawał się do...


strona 1 z 6 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: "Czym jest życie, jeśli nie samochód, który jest napędzany przez pieni ...
  • Podsumowanie na temat: Nic nie jest bardziej skomplikowane i dlatego droższe, niż jest w stanie po ...
  • Podsumowanie na temat: Co to jest tymczasowe rent i gdy jest on przypisany. Jak jest wielkość tym ...
  • Podsumowanie na temat: Jest Pieczorin jest bohaterem swoich czasów
  • Podsumowanie na temat: Pojawienie się psychiki. Sytuacje, w których psychika nie jest potrzebne, ...