Właściwości fizyczne i mechaniczne zamrożonych gleb

Kategoria: Geodezja

Wprowadzenie.

Obszar Dystrybucja zmarzlina jest do 25% gruntów na świecie i ponad 65% teren Federacji Rosyjskiej. Ciągła zmarzlina obserwowane na Antarktydzie i sąsiednich wysp, Grenlandii i również na dużych wysokościach w Ameryce Południowej i Afryce. Na terytorium Rosyjski zmarzlina jest rozprowadzany w europejskiej części wybrzeża i zajmuje duży obszar w północno-wschodniej części kraju. Australia jest jedynym kontynentem, gdzie nie ma wiecznej zmarzliny grubości. Dystrybucja zmarzlina podlega wszerz i wysokościowym podział na strefy. W skali roku temperatury, charakter i zdolności mnogletnemerzlyh podziału skał identyfikuje pięć obszarów. Granica wiecznej zmarzliny na geograficzne Terytorium Rosji widoczna na mapie (rys. 1). zmarzliny na ciągłość Strajk jest obserwowany tylko w najbardziej północnych obszarach. Ale istnieje duża stawy i wzmocnione w miejscach obiegu wód podziemnych znajduje się obszary podczas rozmrażania. Sekcje te są nazywane" Talik", natomiast odróżnić" przez taliks" i" non-through" lub" false" taliks. Liczba i taliks strefy zwiększa się w kierunku propagacji północnych regionach wiecznej zmarzliny do ich" południowej granicy", lub, bardziej precyzyjnie, w kierunku prostopadłe geoisotherms w tym obszarze. segmentacji południową granicę Zmarzlina jest linia z południowego regionu okonturivayuschiyu Dystrybucja wiecznej zmarzliny, z wyjątkiem niektórych obszarów wysokogórskich wiecznej zmarzliny na obszarach tropikalnych i subtropikalnych. Krótkotrwałe zamrażanie gleby związane z nocnych mrozów; sezonowy skały zwane zamrożenie Obecność negatywnych średnich dziennych temperatur gleby w zimie ze względu na sezonowe wahania klimatu i przyczyny istnienia wiecznej zmarzliny jest dalsze istnienie średnich rocznych temperatur ujemnych skały z tytułu długoterminowych wahań na powierzchni wymiany ciepła Ziemi, okresowo wytwarza ujemne temperatury w górnej warstwie litosfery. W głębi zamarzniętej ziemi mogą być rozpowszechniane różnorodnie (rys. 2).

S 1 C


2

02 marca

4

5


Rys.2 pionowy odcinek zmarzliny w przemieszczając się z południa na północ:

1 warstwa zamrożenie sezonowy (rozmrażanie); 2 nowoczesne łączenie; 3 nowoczesne undrainable grubość, 4-zlewające się i nie opróżniane starożytny warstw.

W

Konkretnie, kratkovremennomerzlye i grubość są sezonowo ogólnie ciągłe warstwy pionowe, z których górna powierzchnia pokrywa się z Dzienna powierzchni i dolnej powierzchni jest mały (co centymetry do głębokości kilku metrów).

Występowanie zmarzlina jest bardziej skomplikowana. Ich górna powierzchnia znajduje się w różnych głębokościach pod powierzchnią powodu procesów sezonowy lub lat rozmrożeniu. Zmarzlina zwany" łączenie" Jeśli są zbieżne z górną powierzchnią dolnej warstwy wierzchniej rozmrażania; jeśli ich górne powierzchnie są głębsze warstwy podeszwy sezonowy rozmrażania i zamrażania, nazywane są" bez opróżniania." Jest również Występowanie dwóch lub więcej warstw zmarzliny nad sobą oddzielone przekładkami topliwe są nazywane" wielowarstwowa lub rozwarstwienie." Taka może wystąpić głęboko leżące undrainable starożytne zmarzlina oraz na południe od południowej granicy lub stosunkowo nowoczesny Młody zmarzlina.

ciągła strefa wiecznej zmarzliny Pojemność charakteryzuje wiecznej zmarzliny i ponad 500 do 300 metrów, a najbardziej niskich temperaturach od -10 ° C lub niższej. Wyspa charakteryzuje się małą pojemność od wiecznej zmarzliny zmarzliny kilkudziesięciu metrów do kilku metrów i temperaturze bliskiej ...


strona 1 z 14 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Przyczyny wiecznej zmarzliny na Syberii Wschodniej
  • Podsumowanie na temat: Zjawiska wiecznej zmarzliny w skorupie ziemskiej (Cryolithology). Region I ...
  • Podsumowanie na temat: Globalnego ocieplenia i topnienia wiecznej zmarzliny: ocena ryzyka dla obie ...
  • Podsumowanie na temat: Losy zmarzliny: Spojrzenie z przeszłości do przyszłości
  • Podsumowanie na temat: Wód gruntowych i rzeki strefy zmarzlina