Podstawy Informatyki Społecznej

Kategoria: Informatyka


Temat 1 Informatyki społeczne: przedmiot i cel kursu

Ludzkość nieuchronnie wejdzie w wieku informacji. Waga gospodarki informacji stale rośnie, a jej udział w ogólnej wyrażonej czas pracy dla kraje rozwinięte gospodarczo jest dziś 40-60% i oczekuje się, że Koniec wieku wzrośnie o kolejne 10-15%.

Jeden Kryteria przejścia do postindustrialnego społeczeństwa i dalsze informacje etap rozwoju może służyć jako odsetek ludności zatrudnionej w sektorze usług:

- jeśli spółka ma więcej 50% populacji zatrudnionych w usługach, przyszedł fazę postindustrialnego jej rozwój,

- jeśli spółka ma więcej 50% populacji stosuje się w dziedzinie usług informacyjnych, społeczeństwo stało informacje.

liczbę publikacji zwraca uwagę, że USA weszły w okres post-przemysłowego rozwoju w roku 1956 roku (Kalifornia pokonał ten próg w 1910 roku), a także informacje Firma Stal US w 1974 roku.

Uznając

pewności osiągnięcia w Stanach Zjednoczonych i innych krajach w dziedzinie informacji, należy rozumieć, że pewna część" informacji" w tych krajach, utworzony przez usunięcie ilość materiału, często zanieczyszczenia, przemysł w innych krajach świecie za pomocą tak zwanego" kolonizacji środowiska."

prawo wykładniczy wzrost wiedzy .

Według szacunków

naukovedov z początku naszej ery wiedzy wymaganej do podwojenia 1750 rok, drugi podwojenie się w 1900 r., a trzeci - w 1950 roku, tj. już od 50 lat, przy wzroście ilość informacji, ponad pół wieku w 8-10 razy. [1] Ten trend jest coraz bardziej wzmocniona jak ilość wiedzy na świecie pod koniec XX wieku podwoi się, a ilość informacji wzrośnie ponad 30 razy. Zjawisko zwane" informacje eksplozja" jest identyfikowana objawów wskazujących na Początek ery informacji i obejmują:

- szybka redukcja

, czas zgromadzonej wiedzy naukowej podwojenie

- nadmiar materiału Koszty przechowywania, przesyłania i przetwarzania informacji podobne koszty na energii;

- pierwsza okazja do faktycznie obserwować ludzkość z przestrzeni kosmicznej (poziomy słonecznego promieniowania radiowego i Ziemi W niektórych obszarach bliżej częstotliwości radiowej) [2].

Ewolucja Społecznych Systemy (Rysunek Poreta) [3].

Zatrudnienie

w wiodących w branży


50% 1 2 3 4


...


czas

1 - materiał produkcja (społeczeństwo przemysłowe),

2 - sektor usług (Społeczeństwo postindustrialne),

3 - zakres informacji Usługi (społeczeństwo informacyjne),

4 - intelektualnej Działania (społeczeństwo Noosfera).

Koncepcja postindustrialne społeczeństwo jako raczej socjologicznych teorii rozwoju głęboko opracowane przez zachodnich naukowców: D.Bell, Dzh.Gelbreytom, Dzh.Martinom, I.Masudoy, ​​F.Polakom, O.Tofflerom itd. Zh.Furaste Zh.Furaste społeczeństwie postindustrialnym zdefiniowane jako" usługi cywilizacji".

nauka krajowego zbliżył się ten problem znacznie później. Było to spowodowane ideologia, w szczególności fakt, że terminy" postindustrialnego" " Informacja" widziałem alternatywne formacyjnych warunki - " Socjalistyczna"," komunizm" społeczeństwo. Pojęcie informacji Społeczeństwo nie może być uważane za ryadopolozhennym z różnych typów elementów kształtowych, jest tylko najbardziej optymalny sposób rozwijania któregokolwiek z nich.

Wśród krajowych naukowców znaczący wkład w rozwój tego obszaru, należy zauważyć, Glushkov, NNMoiseev, A.I.Rakitova, A.V.Sokolova, A.D.Ursula itp. Obecnie aktywnie działa w tym kierunku Artamonov G.T Colin KK i itp.

Jak można określić, Określenie" informatyzacja "? Odpowiedź na to pytanie ma zasadnicze znaczenie zależy podejścia do analizy rzeczywistej sytuacji i perspektyw ro...


strona 1 z 33 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Ewolucja struktury produkcji społecznej. Współczynnik informacji w rozwoju ...
  • Podsumowanie na temat: Informacje przetwarza jako rdzeń teorii informacji
  • Podsumowanie na temat: Społeczeństwo jako przedmiot wiedzy filozoficznej.
  • Podsumowanie na temat: Zastosowanie wiedzy na temat informacji w kontekście współczesnego rozwoju
  • Podsumowanie na temat: Ilość informacji