Erwin Panofsky

Kategoria: postacie historyczne

(Hannover 1892/68 w Princeton) - historyk i teoretyk sztuki, aż do 1933 roku, pracował w Niemczech po wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Cechy tego niezwykłego człowieka, może być zupełnie inaczej: poliglota, znawca starożytnej poezji i filozofii, Gothic i sztuki renesansowej, scholastyka, archiwista i egzegeza, idealne stylista - i to nie wszystkie obszary, w których wykazano jego talent

.

Jego działalności naukowej rozpoczął na Uniwersytecie we Freiburgu, gdzie był w 1910. studiuje prawo, zainteresował się starożytnych języków i filologii. W 1915 r. obronił pracę doktorską, poświęcone teorii relacji sztuki i włoskiego renesansu Dürera. To Praca dotyczy relacji między formalnym teorii sztuki i siebie Prawa autorskie artystyczny występ. Panofsky uważał historyk kultury i zbliżył się do sztuk plastycznych, jako stan kultury. Tutaj można dostrzec wpływ J. Burchardt działa: 1) zainteresowanie człowiekiem renesansu i Kultura renesansu w ich związku 2) Studium indywidualnej świadomości, przez jego manifestacji we współczesnej filozofii, religii i instytucji obywatelskich itp.

Już w 10. latach raczej wąski nakreśla zakres interesów - rozwój dialogu starożytnych klasyków Średniowiecza i renesansu.

Na początku pracy naukowej Panofsky było postrzeganie zamknij Hegla jedności zjawiska kultury, których sztuka i posiadająca własny, specyficzny język, działa jako uprzedmiotowienie absolutnej idei, jako częściowej realizacji" ducha świata". Również Panofsky rozwija się w tym okresie dwie bliskie Hegla tematy: 1) połączenie prywatną życie z rzeczywistością zewnętrzną 2) Przydział myślenia i odczuwania.

W serii artykułów między 1915-1927 lat. Heglowskiej on wskrzesza ideę tworzenia takiego bezwzględnego punktu widzenia na wszystkie sztuki z przeszłości, z którego będzie to wyraźnie widoczne na wewnętrznej struktury wszystkich dzieł sztuki, i że jego metody powinny być podobne Myśl badania.

wielki wpływ miał na Panofsky przesłuchaniu ich w Wiedniu wykłady M. Dvorak, gdzie historia sztuki postrzegana jako część ogólnego rozwoju ludzkiej historii, sztuki traktowane jako ucieleśnienie heglowskiej" duchem czasów» (Zeitgeist). Związku z art Dvorak" idealizmu i naturalizmu w sztuce gotyckiej" (1918), gdzie rzeźba gotycka jest postrzegana jako uosobienie ducha epoki, charakterystyczne zjawiska kulturowego średniowieczu, w innym równolegle przejawem tej kultury jest postrzegana, a później pracować Panofsky" Gothic architektura i scholastyka" (1951).

W 1926 roku został profesorem historia sztuki w nowej Uniwersytetu w Hamburgu, gdzie ściśle z Abi Warburg. W bibliotece, spotkał się z Warburg F. Zakslem, wraz z , który został opublikowany w 1923 roku, badania rycin monografii Dürer " Melancholia 1". Tutaj symboliczne elementy stosunku Stwierdzono korrespondirovaniya droga przez melancholią, opisany przez niemieckiego humanista Nettelsheymskim Agryppa, który podzielił melancholia trzy Poziom: 1) wyobraźnia, co istnieje w świecie zmysłów, i działa głównie architektura i malarstwo 2) rozumienie, wiedza o przyrodzie i Społeczeństwo 3) duch, znajomość Boskiej Matki.

następnym roku opublikował dwa bardzo ważna książka, monografia niemieckiego rzeźby 11-13 wieków. i" pomysł - stara historia pojęcia historii sztuki." W drugim Panofsky, odwołując się do Metoda iconological demontuje konwencjonalne pojęcie" idei" co zostało potwierdzone w estetyce niemieckiego romantyzmu była głównym ogniwem Heglowskiej model historii świata Ducha. Klucz hermeneutycznym do koncepcji " Pomysły", według Panofsky, zawarte w każdej, historycznie pośrednictwem jego interpretacji. A nawet w zakresie jednego stylu - antyku, renesansu, manier i klasyki - trudno mówić o samego rodzaju definicja" pomysły" raczej, jak to robi Panofsky zanieczyścić niedobran...


strona 1 z 6 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Cechy artystyczne postrzeganie dzieł sztuki Świat sztuki oczywiście
  • Podsumowanie na temat: Sztuki włoskiego renesansu
  • Podsumowanie na temat: Amatorskie chóry, jako rodzaj sztuki muzycznej i część kultury duchowej spo ...
  • Podsumowanie na temat: Historia sztuki od prymitywnego społeczeństwa do sztuki XVIII wieku
  • Podsumowanie na temat: Synteza nauki i sztuki w kulturze renesansu włoskiego (na przykład Leonardo ...