Jarosława Mądrego

Kategoria: postacie historyczne

(ok. 980? -1054?), wielki książę kijowski (1019). Syn Włodzimierza I Svyatoslavich. Pojechałem Svjatopolka Damned, zmagał się z brat Mścisław, wspólne z nim państwa (1025), ponownie w 1035 wielka to. W pobliżu wygrywa zabezpieczone południowych i zachodnich granic Rosji. Założona dynastyczne powiązania z wielu krajów Europy. Gdy składa Rosyjski Pravda.


YAROSLAV (George, Yuri) V. WISE (o 980? -. 20 lutego 1054), wielki książę kijowski (od 1019)

pochodzenie . Rodzina

synem wielkiego księcia Włodzimierza w Kijowie i ISvyatoslavicha Księżniczka Rogneda Połock. Ożenił się z córką króla szwedzkiego Olafa, Ingigerda. Jak w starożytnych źródeł wspomnieć dwa nazwiska żona Jarosława - Irina i Anna, jest powód, by zakładać, że albo Ingigerda Posses w chrztu imię Irena, była jedną z żon Jarosława lub Irina-Ingigerda przed śmierć została zakonnicą, przyjmując imię zakonne Anna (pod tą nazwą, że kanonizowany przez Rosyjski Kościół Prawosławny jako pierwszy księżniczki, po otrzymaniu śluby przed śmiercią).

pierwszy okres życia Jarosława Mądrego związane z walką o Rusi tron. Po osiągnięciu dorosłości Jarosław ojciec umieścił go Rostov książę i około 1013 po śmierci Vysheslav (najstarszy syn Włodzimierza Svyatoslavich) staje Nowogród Jarosław

książę. W 1014 Jarosław odmowa hołd Kijowie spowodowała gniew ojca i porządku wiązało przygotować się do kampanii przeciwko Nowogrodzie. Jednak w dniu 15 lipca 1015 Vladimir Svyatoslavich zmarł zanim zdążył przeprowadzić jego Planu.

walki bracia Przez

wersję wydarzeń, co znalazło odzwierciedlenie w" Tale Lat minionych" , zdobyli tron ​​Kijowa turovsky księcia Sviatopolk I przeklęty, przyrodni brat Yaroslav. Chcąc wyeliminować potencjalnych rywali, Sviatopolk zabijanie bracia, książęta murom Rostov Boris Gleb Drevlyane Światosław; próbuje zabić i Jarosław, ale jego czas ostrzega przed Predslava siostry. Według innej wersji, bracia krwi nie był winny Sviatopolk i Jarosław, o czym świadczy

niektóre źródła zachodnie. Werbowanie obsługuje Novgorod, Jarosława do grudnia 1015 w bitwie pod Ljubech wygrywa Zwycięstwo nad Sviatopolk i przechwytuje Kijów.

Ale

Sviatopolk nie przyjął porażkę, a w 1018 roku razem z ojcem, polski król Bolesław Chrobry, najechał Rosja. Tym razem szczęście towarzyszyło Sviatopolk, którym udało się Jarosław pokonał w bitwie pod Bugiem i odbić Kijów. Jarosław uciekł do Nowogrodu gdzie ma się udać do Skandynawii. Ale książę Nowogrodu posiekane gawrony i zmuszony Jarosław kontynuowania walki. W bitwie pod Alta w 1018 Sviatopolk poniósł druzgocącą klęskę, i znowu zabrał Jarosław Kijów.

Po pokonaniu

Sviatopolk Jarosław zaczął walczyć z jego drugi brat Tmutarakan książę Mścisław określa także roszczenia tron w Kijowie. W walce z litego drewna w 1024 zwycięstwo było po stronie Mścisław, ale pozwolił Jaroslav rządy w Kijowie. Jarosław jeszcze nie odważył brat przyjąć ofertę i pozostał w Nowogrodzie, wskazując do Kijowa Posadniks ognia. W 1025 na więźnia w Gorodtsa traktatu pokojowego Jarosława otrzymali ziemię rosyjską na zachód od Dniepru, z centrum w Kijowie i Mścisław - część wschodnia, w Czernihowie. Dopiero po śmierci Mścisława w 1035 Jarosława staje się" samovlasttsem" w Rosji.

Jarosław-pedagog Po bitwie

działalność Listven głównie Jarosława związane z oświeceniem i chrystianizacji Rusi. Prawdopodobnie jednym z powodów Jarosław odmowa znanego księcia stał się ciężki działalność wojskowa obrażeń otrzymał podczas walki z braćmi: szczątki badań Jarosław wykazało, że miał odciętą nogę, powodując księcia kulał źle i koniec życia z trudem sobie bez po...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Książę Fedor Jarosław i Smoleńsk i jego potomstwo, David i Konstanty
  • Podsumowanie na temat: Księcia Jarosława Mądrego
  • Podsumowanie na temat: Kiїvsky Księcia Jarosława Mądrego I pіdnesennya Rusі
  • Podsumowanie na temat: Jarosław Województwo w 1905 roku
  • Podsumowanie na temat: Na podstawowym problemem edukacji ekologicznej Jarosław regionu, jego przyc ...