Wykrywanie i badanie prądu elektrycznego. "Wielki głównie baterii" VV Petrov

Kategoria: Historia sztuki

Wiesiołowski O. Shneiberg AY

Pierwszy

same doświadczenia z prądem elektrycznym nie może prowadzić do odkrycia pewne Właściwości związane. Dlatego ten okres w historii energii elektrycznej charakteryzować przede wszystkim wykrywanie i badanie różnych działań Prąd elektryczny. Badania prądu elektrycznego produkowane dużą skalę w pierwszych latach XIX wieku. doprowadziły do ​​odkrycia chemiczne, termiczne, działanie światła i magnetyczne.

W

1800 wkrótce po otrzymaniu wiadomości o wynalazku członków pali fotowoltaiczne Royal Society of London, Anthony Carlyle wykonana i William Nicholson Seria eksperymentów z prądem galwanicznym stos, który doprowadził ich do odkrycia nowego zjawiska: prąd przechodzi przez wody trwało wybrane miejsce pęcherzyków gazu; zbadaniu ewoluowały gazy, są właściwie zainstalowane, i że jest to tlen wodoru. W ten sposób, po raz pierwszy, elektroliza wody przeprowadzono.

Wkrótce po publikacji dzieła Carlyle A. i B. Nicholson (lipiec 1800) ukazał się w niemieckim czasopiśmie naukowym «Annalen der Physik» niemiecki fizyk Johann Artykuł V. Ritter przeprowadzono również rozkład prądu wodnego. Po otwarciu działania Prąd na wodzie liczba naukowców zainteresowanych na pytanie, co wyniki przepuszczenie prądu przez ołowiu innych cieczy. W tym samym 1800 holenderski chemik William Kreykshenk, przechodząc prądu przez roztwór soli otrzymała biegun ujemny sody kaustycznej, nie wiedząc, że nie było wtórne miejsce Reakcja: soli Na i rozłożyć do C1 i sodu, chętnie podłączenia wody z wytworzeniem wodorotlenku sodu.

Te

eksperyment, badanie działania chemicznego galwaniczne Prąd otrzymał następnie ważne praktyczne zastosowanie.

ciepła działania zostały wykryte w bieżącym świecące cienkich drutów metalicznych i zapalone przez iskry substancje łatwopalne. Zjawiska świetlne obserwowano w postaci iskry różnych długościach i jasności.

W

1802 włoski fizyk Giovanni D. Romanozi stwierdził, że elektryczny Prąd płynący przez przewód powoduje odchylenie swobodnie obracające Igła magnetyczna, zbieżnych w pobliżu przewodu. Ale wtedy, w pierwszym lata nauki prądu elektrycznego, zjawisko odkryte Romanozi mający jako później. ujawniła ogromne znaczenie, nie otrzymał odpowiedniej oceny. Dopiero później, w 1820 roku, gdy nauka o energii elektrycznej osiągnęła wyższy poziom, efekt magnetyczny prądu, opisał duński fizyk Hans Christian Eretedom (1777-1851 gg.), Był przedmiotem głębokiej i wszechstronnej nauki.

Wśród

Liczne badania zjawisk prądu elektrycznego wytworzonego w pierwszym Konstrukcja lat po pala fotogalwanicznymi najwybitniejszym były pierwsze prace Rosyjski inżynier elektryk, profesor fizyki w Petersburgu Medical-chirurgiczne Akademia, akademik Wasilij Władimirowicz Petrov (1761 -. 1834 gg), jak który został po raz pierwszy pokazany w dowodzie możliwości praktycznych zastosowań elektryczne

Naprawdę

Tragiczny los tego wybitnego naukowca, który w historii Fizyka rosyjski - w słowach byłego prezesa Akademii Nauk ZSRR akademik S. Wawiłow - o wartość ich pracy" następuje bezpośrednio po MV Łomonosowa" . Co zatem musiał mieć zasługi pokornego syna plebanii w Oboyan (woj. Kursk), aby zakwalifikować się do tytułu Petersburg Akademii Nauk, z których znaczna część była szlachetny zejście, a wiele z nich to cudzoziemcy.

V. Pietrow był nie tylko wybitny fizyk i chemik; ale również wielkim nauczycielem, założyciel pierwszego dużego laboratorium fizyki" Doskonałe w wszystko Imperium Rosyjskie ».

Ten

był skromny i niezmordowany pracownik: nikt nie wie, ile nieprzespanych nocy spędził na nauce" świecącej" zjawiska elektryczne, otwieranie łuku szeregu wzorów wyładowania elektrycznego w próżni.

Trudno

wyobrazić sobie warunki, w których mieszkał i pracował VV Petro...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Prąd elektryczny. Źródła prądu elektrycznego.
  • Podsumowanie na temat: Działanie prądu elektrycznego na organizm ludzki
  • Podsumowanie na temat: Działanie prądu elektrycznego na ludzkim ciele. Pierwsza pomoc. Higiena o ...
  • Podsumowanie na temat: Charakterystyka prądu elektrycznego na organizm człowieka
  • Podsumowanie na temat: Analiza obwodu elektrycznego prądu sinusoidalnego