Metody leksykalne ekspresyjne mowy (leksykalne stylistyczne Urządzenia)

Kategoria: językoznawstwo

EFERAT

leksykalne stylistycznych Urządzenia

treści

Wprowadzenie

leksykalne urządzenia stylistycznych

Metafora

Metonimia

Pun, Zeugma, semantycznie fałszywe sieci,

nonsens braku sekwencji

Ironia Antonomasia

epitet

Hiperbola i mało

oksymoron


Wprowadzenie

leksykalny stylistycznym jest taki rodzaj oznaczający zjawiska, które służy do tworzenia dodatkowych, ekspresyjny, Evaluative subiektywne konotacje. W rzeczywistości mamy do czynienia z planowanego zastąpienia istniejących nazw zatwierdzonych przez długi użytkowania i stacjonarnych w słownikach, poproszony przez subiektywną oryginalnego widoku mówiącego i oceny rzeczy. Każdy rodzaj zamierzonych rezultatów podmiany w urządzeniu zwanym stylistycznym także trop .

akt zastąpienia jest określana przeniesienie - Nazwa jednego przedmiotu przenosi się na inną, wychodząc z ich Podobieństwo (od kształtu, koloru, funkcji, itp.) lub bliskość (z materiału Istnienie, przyczyna / skutek, instrumentem / wynik, część / całość relacji, itp.).

leksykalne urządzenia stylistycznych

Metafora

najczęściej stosowane dobrze znane i uzgodniony między leksykalnych urządzeń stylistycznych jest metaforą - przeniesienie z Nazwy podstawie związanego podobieństwo pomiędzy dwoma elementami, jak na " Naleśnik"," Kula" do" nieba" lub" pył"," srebrny" dla cekinami" gwiazd". Tak istnieje podobieństwo w oparciu o jeden lub więcej wspólnego komponentu semantycznego . I szerszy jest różnica między powiązanych obiektów i bardziej uderzających nieoczekiwana - bardziej wyraziste - to metafora.

metafora polega podobieństwo między nieożywionej i animować obiekty, mamy do czynienia z uosobienie , jako w Londynie" twarz" lub" ból oceanu".

Metafora, jak wszystkich innych stylistyce leksykalnym urządzenia, jest świeże, oryginalne, autentyczne, gdy po raz pierwszy użyty, a banalne, oklepane, zestarzeć, kiedy często powtarzane. W tym ostatnim przypadku jest stopniowo traci swój wyrazistość.

Metafora może być wyrażona przez wszystko referencyjne części mowy . Funkcje metafory w zdaniu jako dowolny jego członków .

głośnik (pisarz) w pragnieniu przedstawić opracowany obraz nie ogranicza jego utworzenie do jednej metafory ale oferuje grupę z nich, to klaster nazywa trwałe (przedłużony) metafora.

Metonimia

Innym leksykalny stylistycznym - metonimia jest tworzony przez inny proces semantycznej. Jest on oparty na sąsiedztwo (bliskość) obiektów. Przeniesienie nazw w metonimii nie nie wiąże się konieczność dwóch słów mieć typowy składnik ich semantyczne struktury, jak w przypadku z metafory, ale wpływy z Fakt, że dwa obiekty (zjawiska) mają wspólne podstawy istnienia w rzeczywistość. Takie słowa jak" filiżanka herbaty" i" nie" bliskości semantycznej, ale najpierw można służyć pojemnik na sekundę, a więc - konwersacyjny frazes " Czy masz inny kielich?".

Metonimia jak wszystkich innych stylistyce leksykalnym Urządzenia traci swoją oryginalność powodu długiego użytkowania.

zakres przeniesienia w metonimii jest znacznie bardziej ograniczone niż metafora, co jest całkiem zrozumiałe: zakres ludzkiej wyobraźni identyfikujących dwóch obiektów (zjawisk, działań) na Tereny powszechność ich niezliczonych cech jest bezgraniczna podczas rzeczywiste relacje między obiektami są bardziej ograniczone. Jeden rodzaj metonimii - mianowicie jeden, który jest oparty na relacji między częścią a całością -. Jest często postrzegana niezależnie od Synekdocha

reguły, metonimia jest wyrażona rzeczowników (Rzadziej - cyframi substantivized) i jest używana w funkcji składniowych charakterystyczne dla rzeczo...


strona 1 z 4 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Nic nie jest bardziej skomplikowane i dlatego droższe, niż jest w stanie po ...
  • Podsumowanie na temat: Co to jest tymczasowe rent i gdy jest on przypisany. Jak jest wielkość tym ...
  • Podsumowanie na temat: "Czym jest życie, jeśli nie samochód, który jest napędzany przez pieni ...
  • Podsumowanie na temat: Metafora i metonimia w języku angielskim i magazyn tekst reklamy, nagłówki ...
  • Podsumowanie na temat: Jest to trudne do wdrożenia CRM-projekt? Na temat relacji między naturą CR ...