Stylizacja

Kategoria: Lingwistyka, filologia

Stylizacja (Francuski stilisation, Engl Stylizacja -. Imitacja) - 1) literacki celowe stylistycznym symulujący cechy mowy cudzej Sposób na osiągnięcie określonych celów artystycznych; 2) wspólnota generic " Dwutorowe" (Yu.N.Tynyanova termin) dzieł sztuki, w których co całkowitej niezależności i własnej wartości" treści"," plan" wyrażenia jest system kolejnych aluzji do stylu tekstu lub kogoś innego grupy tekstów; 3) gatunek literacki nekomicheskih" dwutorowe" działa, które używają znaków językowych, które charakteryzują całą sposób mówienia liczba produktów jednorodnych stylistycznie (związanych z odrębnym gatunkiem, do Dzieło jednego konkretnego autora lub przedstawicieli literackich płynąć do konkretnej epoki historyczno-literackiej).

C. odbioru sygnału powiela główne cechy stylu literackiego lub pozwala pisarz stworzyć portret charakteru wypowiedzi odzwierciedlają cechy charakterystycznej mowy osób z określonej grupy społecznej lub narodowość. Jego istotą - kopiować takie konstrukcje składniowe, pożyczki form gramatycznych i leksykalnych wyboru przedmiotów, , w którym przyjęto jako próbkę jego stylu wyglądać neutralnie elementy, ale kiedy grasz w nowym tekście stracić stylistycznych neutralność i będzie wyróżniać się na tle nowego stylu (styl ten jest lub indywidualny styl stylista mowy lub ogólny styl nowoczesny Jego literatura).

C. może zwrócić mowę narratora i mowy bohaterów. Zgodny stylizacja mowy narratora różnych kompozycji w formie opowieści:" Kaczka tutaj Jechałem w nocy na małej parohodishke. Spokoynehonka rzeka, woda wygładziła, z nieba patrzy Igrat - ktoś którzy oglądanie. I spojrzał na nich. Jedzenie Spojrzałem, a skórka pomarańczowa i zrobić to mimodumno" (S.G.Pisahov," Orange" ). Opowieść obejmuje identyfikację autora z warunkowym" gawędziarz", aby dać Narracja (nawet jeśli jego podstawą jest fikcją)" obiektywność" " Realizm".

W

Epicka działa autora i jego postacie często stylistycznie zróżnicowane, a to przyczynia się do C. Na przykład, maniery mowy Znaków Hippolyte Kuragin i Platon Karatajew w powieści Lwa Tołstoja" Wojna i świat" , w przeciwieństwie do, odpowiednio, że" książka" w sposób nieuzasadniony " Wysoka"," martwe" - i to" rozmowa"," niski"," na żywo". Najbardziej epickie dzieła XIX-XX wieku. Sprzeciw taki jest Definicja statusu społecznego i psychologicznego portretu rysunku znaków.

W

Prace, których działki są skierowane w historycznej przeszłości, często C. plamy, jak to autor, znaków i mowy ("Piosenki z Kupca Kałasznikow ..." Michaił Lermontow," Piotr" ANTolstoy). W takich przypadkach cechy stylistyczne tekstu określa jego temat, i C, jak w bajce, stwarza wrażenie" prawdopodobieństwa".

To

rozróżnić dwa znaczenia terminu" C" dla teorii gatunku - rodzajowy i gatunków. C (w sensie ogólnym) jest dowolny" dwutorowe" pracy, ale Określenie" C" (na określonej wartości) jest stosowany do określenia jednego formę " gatunki stylistyczne" (V.I.Yarho termin).

Przez

kolorowanka stylistyczne C. podzielone na gatunki i komiksu nekomicheskie (Yu.N.Tynyanov:" S., komicznie akcentowane motywację lub staje się parodii" ). W" dwutorowe" charakter planów komiksowych esej między sobą kontrastowy (często stwarza efekt komiczny, ale w innych przypadkach wzmacnia go), są one najbardziej usunięte z siebie, a" dwutorowego" nekomicheskom - harmonia, a więc niemal identyczne.

Wewnątrz

każda z dwóch grup są oddzielone od gatunku tworzy podstawę zastosowania funkcji ciał obcych, w zależności od tego, czy dotyczy to tylko korzystanie z symulowany styl pracy, czy to wpływa na jego zakres znaczeniowy. Grupa C aż komiczne skecze i wiele parodystyczne działa. Te i inne wiążą się z użyciem stylu komiksu cudzej celów, ale tylko w parodie wyśmiewany i wyzwanie ideologiczne i tematycznych sfera ...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Mowy narratora jako podstawowy sposób jego właściwości w powieści TN Tołst ...
  • Podsumowanie na temat: Odmiany stylu naukowego mowy. Gatunki mowy odpowiednie style naukowy i inf ...
  • Podsumowanie na temat: Warunki konkurencji illocutionary mowy działa jako agent specjalny cech mow ...
  • Podsumowanie na temat: Wzór mowy i jego semantyka w semantycznej całej powieści Williama Goldinga ...
  • Podsumowanie na temat: Cechy stylu naukowego mowy