Stan ekologiczny atmosfery

Kategoria: Ekologia

Od

Co decyduje o jakości powietrza

Atmosfera - Czy zewnętrzna powłoka gazowa Ziemi, Życie" bufor" między Przestrzeń i powierzchnia Ziemi. Ona jest nośnikiem ciepła, wilgoci, obrońca ekosystemów przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym, ważnego czynnika fotosyntezy. Ten rodzaj" garnitur" na ziemi, a jednocześnie bogaty rezerwuar tlenu.

Ten

ONZ sugeruje, że co roku wyrzucane atmosfery 110 milionów ton tlenku siarki; 70 milionów ton tlenku azotu; 180 milionów ton tlenku węgla; 70 milionów ton ropy trujące gazy; 60 milionów ton cząstki są zawieszone; 700 ton CFC (związki metali ciężkich); 500 tysięcy ton ołowiu; 100 ton toksohimikatov; 10 kt rtęć.

siedzibę że 80% tlenu dostarcza się fitoplankton atmosferze morskich, 20% tropikalnych lasów i innej roślinności. Ale jego równowaga jest zaburzona przez antropogeniczne czynniki. Każdego roku, ilość tlenu w atmosferze jest zmniejszona o 10 miliardów ton (To wystarczy, by oddech kilkadziesiąt miliardów ludzi). przemysłu, takich jak USA, Japonia, Niemcy, ogólnie żyje kosztem innych, ponieważ które zużywają więcej tlenu niż jest to utworzony na terytorium tych państw. Albo, powiedzmy, tylko jeden nowoczesny samolot pasażerski na 8 50-75 godzin lotu t absorbuje tlen, gdy odrzucając go w atmosferze dziesiątki ton dwutlenku węgla. Zagraj w tę utratę tlenu w ciągu dnia może być tablicą obszaru 25-30 tysięcy hektarów. A jednak, koszty tlenu atmosferycznego nadal kompensowane jego edukacji w czasie Ziemia roślinność życie i oceanów. Podczas fotosyntezy, że wytwarzają rocznie około 320 miliardów ton tlenu.

W

powietrza krążącego przez człowieka substancje toksyczne, które prowadzą do mutagennych zanieczyszczeń. Istnieje ponad trzy tysiące związków chemicznych, które wykazują działanie mutagenne. Tak, podczas gdy w 1945 r. zanotowano 0, 7% urodziło się z tego powodu, dzieci niepełnosprawnych, dziś - ponad 10% dzieci rodzi się z wrodzonymi wadami. To wskazuje na niebezpieczeństwo Zmiany w puli genowej człowieka.

Z

niż związanego groźby zmian klimatycznych i energii, zaburzenia równowagi planeta?

Ten

jest związane ze znacznym uwalniania dwutlenku węgla. Oczywiście, dwutlenek węgla, jest niezbędnym składnikiem roślin fotosyntezy. Ale z paliw paliwo, wycinanie lasów, orki z stepy, zaniku, aktywność wulkaniczna wyprodukowany więcej, co może prowadzić do wzrostu rocznego temperatura. Należy również zauważyć, że średnio w ciągu tysiącleci temperatura na Ziemi wynosiła 15 stopni Celsjusza. W ciągu ostatnich 100 lat, to wzrosła o 0, 5-0, 6 stopni, a niektóre prognozy do połowie XXI wieku. może wzrosnąć do 1, 5-2, 5 stopni, co nieuchronnie doprowadzi do tak zwany efekt cieplarniany, tj. temperatura Ziemi wzrośnie powierzchni. Ocieplenie jest spowodowane opóźnieniem ciepła dwutlenku węgla Słońce ogrzewa powierzchnię Ziemi. Niebezpieczeństwo to zjawisko jest nieprzewidywalne, ponieważ efekt cieplarniany, który zmienia charakterystykę czynników takich jak opady deszczu, wiatr, chmury, prądy morskie, góry lodowe. W środkowych szerokościach geograficznych znacznie wzrośnie suchych, półpustynnych klimatu stanie się, rentowności spadły, a na wybrzeżach Oczekuje się znacznego zwiększenia poziomu mórz na skutek topnienia lodowców Antarktyda, a zatem - i zalanie wielu terenów przybrzeżnych. Konsekwencja to - wielka wędrówka ludów. Eksperci twierdzą, że w ostatnim Ocean poziom wieku wzrosła o 10-12 cm Obecnie ten proces przyspieszone kilka razy.

dziura ozonowa w atmosferze. Co to jest ten fenomen?

W

Ostatnio nastąpił znaczący odkształcenie warstwy ozonowej konsekwencją kontaktu z górnych warstw atmosfery tlenków azotu i bromu związki chloroorganiczne (chloro), które są rozmieszczone na ozon tlenu. Tlenki azotu są bakterie stosowane do nawozów azot...


strona 1 z 8 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Jazda na rowerze z tlenu, węgla, azotu, fosforu i siarki w biosferze
  • Podsumowanie na temat: Zdrowie fizyczne. Jaki jest maksymalny pobór tlenu?
  • Podsumowanie na temat: Nowa Energia - bez węgla i tlenu
  • Podsumowanie na temat: Ilościowego zanieczyszczenia powietrza oraz roczną emisję dwutlenku węgla d ...
  • Podsumowanie na temat: Jazda na rowerze z dwutlenku węgla. Efekt cieplarniany.