Ludność i zasoby pracy na Kaukazie Północnym

Kategoria: Geografia ekonomiczna

1. Ogólna charakterystyka Północnym Kaukazie.

Kaukaz Północny - Jednym z najbardziej rozwiniętych regionów gospodarczych w Rosji, ma potężny potencjalnych zasobów naturalnych, w różnych branżach, wysokiej intensywności transportu rolnictwo i niezbędne komunikacji.

Powierzchnia - 355.000 km 2 , populacja o 18 milionów z dzielnicy:

Województwo

Rostów. Krasnodar i Stawropol Territory, Republiki Dagestan, Czeczenia, Inguszetia, Kabardyno-Bałkarii, Osetii Północnej, Karachai-Cherkessia, Adygei.

Kaukaz Północny - Południe region Rosji, znajduje się w dwóch gleby-klimatycznych Strefy: step i subtropikalne, który promuje uprawę odmiany roślin, z których niektóre są uprawiane Tylko w tym obszarze. EGP korzystne: obszar jest na styku trzech państw: Ukraina, Gruzja i Azerbejdżan, ma wspólne granice z nimi duże długość; myte przez trzech mórz, przez porty, które ustanowiły handlu zagranicznego relacje z wielu krajów.

Rejonowy jest bogaty w zasoby naturalne. Ziemia urodzajna (czarna ziemia, Brown, las, łąka, góra i góra). Tutaj znajduje się około 35.000 duże i małe rzeki, znajduje się 4500 jezior, kilkadziesiąt zbiorniki. Znaczące zasoby słodkiej wody polodowcowe System: istnieje ponad 1400 lodowców o łącznej powierzchni około tysiąca mil. Jednakże część strefy step jest niewystarczająca wilgotność i uzyskania wysokie plony wymaga nawadniania. Zasoby leśne są znacznie zmniejszone; całkowity powierzchnia lasów, około 3 mln ha, głównie w górnym biegu Kubań i Terek.

Różne

surowce mineralne, przede wszystkim wspomnieć o energii: paliwa i oleju i gaz ziemny - Krasnodar, Stawropol, Czeczenia, Dagestan, Adygei; węgiel - Rostowski regionu. Znaczne rezerwy metali, metale nieszlachetne (Sadonskoe - w Osetii Północnej), wolframu i molibdenu (Tyrnyauz - w Kabardyno-Bałkarii), są miedź, rudy żelaza. Główne zapasy budowy materiały (kamień wapienny Margiełow, piasek, glina ogniotrwała, granit, marmur, gips, kreda).

2.0trasli Kaukaz Północny.

Kaukaz Północny - Najbogatszym regionem w Rosji zasobów rekreacyjnych, które są oparte na ustalonych rozbudowana sieć ośrodków, baz turystycznych, sportowych i zdrowotnych. Aby wymienić tylko kilka: KMV Macesta Soczi, Nalczyk, Yeisk Hot Key, Teberda Dombay, itp.

Główne branże:

- Energia Kompleks, w tym węgla, ropy naftowej i gazu, największym TES (Novocherkassk, Stawropol i inne), liczba HPP na Sulak, Terek, Kuban i Don (wszystkie są około 20 HPS)

- inżynieria (Maszyny rolnicze - Rostów, Taganrogu, Millerovo Sal'sk, Stawropol, Inne Armawir)

- energomashinostroenie (Wołgodońsk, Taganrogu)

- lokomotywa elektryczna - Novocherkassk; stoczniowy-Noworosyjsk Machaczkała, Tuapse, Azowskiego, Rostov-on-Don,

obrabiarki - Krasnodar, Rostów, Azowskiego, Taganrogu, Yeisk, Armawir; Elektronika, oprzyrządowanie,

- chemiczne i przemysł petrochemiczny (Nevinnomissk, Rostov, Kamensky Wołgodońsk Tuapse, Machaczkała, Moskwa),

- Hutnicza (Czarny - Taganrog Krasny Sulin, kolor-Władykaukaz, Belaya Kalitva)

- przemysł lekki (Kopalnie, Krasnodar, Rostów, Stawropol, Machaczkała, Nalczyk),

- Jedzenie przemysł (cukier - Krasnodar region, konserw, wędkarstwo, wino, olej roślinny, mąka i duże).

To jest główny

region rolniczy z Rosji. Daje 2/3 ziarna słonecznik prawie trzeci wszystkim ryż, herbata, owoce cytrusowe, tytoń, około 80% z wełny pozyskanego w kraju. Rostowski regionu jest północna granica uprawy winorośli handlowej. Przez wskazania skuteczności wielu branż rolnych Północnego Kaukazu znacznie lepszy od innych obszarów. Produkuje prawie

wszystkie rodzaje ziarna Kultury (główny - pszenica, jęczmień, kukurydza, ryż, proso), wiele technicznych Dobrze rozwinięta jest kultura og...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Charakterystyka Kurortograficheskaya i analiza porównawcza błoto kurortu uz ...
  • Podsumowanie na temat: Kaukaz Północny w historii Rosji (XVI-XIX w.).
  • Podsumowanie na temat: Kaukaz Północny: EGP, ludność, gospodarka
  • Podsumowanie na temat: Kompleks specjalne Kaukaz Północny
  • Podsumowanie na temat: Alpinizm Kaukaz Północny