Teoria oligopolu.

Kategoria: teoria ekonomiczna

mini-streszczenie.

TEORIA

O oligopol.


liczba formalne teorii oligopolu. Jeszcze nie produkowane ogólna teoria, ale kilka poszczególne teorie. Pierwsza próba stworzenie wspólnego teoria oligopolu Dokonano Cournot w 1838 roku. Główna wysyłanie Cournot nie było spekulacji o każda reakcja Firma zachowanie konkurenci. Pierwotnie Zakłada Cournota każdy silna wola akt jak gdyby ona nie oczekuje ich konkurenov zmiany cen lub objętości problem, nawet jeśli ona zrobić. Jednak późniejsze Teoretycy który opracował Teoria Cournot Zwykle uważa Ceny więcej stopniu niż wielkość produkcji, wartość zmienna. W teorii Cournot atrakcyjny 2 rzeczy. Pierwszy prowadzi na stabilną równowagi. W cenach powyżej Punkt przecięcia dwie odpowiedzi Krzywe każdy firma ma zachęta do zmniejszenia zestaw cena konkurentem. W cenach poniżej Punkt przecięcia każda firma nie ma motywacji zapytaj więcej niż jego konkurent. Zatem Przy tym założeniu, tam Tylko jeden cena może ustanowić rynku. Po drugie, może okazać się Równowaga ruchy cen stopniowo z monopolu Cena do ceny, równa marginalne koszty. W konsekwencji bilans Cournot w przemyśle, gdzie Tylko jeden Spółka osiągnęła monopol cena; przemysł Wiele firm - na konkurencyjność cena; i oligopol inny rozmiary - począwszy w tych granicach.


tematy Nadal istnieje Jeden niepokojące Ekonomiści szczegóły w teorii Cournot. Podstawa teoria jest założenie każde przedsiębiorstwo, że jej konkurenci nie reaguje do zmian ceny firmy. Ale nawet dzień Życie w świecie Curnow potwierdza błąd takich przesłanek.


wieku później Cournot w 1939 roku, powstał nawet jeden ważny wkład do teorii ligopoliyu o: pojawił Teoria" kręty krzywa popytu" proponowany Angielski ekonomiści Hall i Hitch i jednocześnie Amerykański Ekonomista Paweł M. Sweezy. A także Teoria Cournot Teoria" kręty krzywa popytu" zaczyna z proste Założenia reakcja oligopoliści do zmian ceny konkurentów. Uważa się, że każda firma zakłada że gdy zmniejszy to jego ceny, konkurenci obsługuje tę w dół, ale jeśli poprawi je, nie firma nie śledzić jej przykładem.


również od teorii Teoria Cournot " Zaginaniu krzywa popytu" proste i oryginalne. Jej założenie jak monopolichty zareagować jego działanie konkurenci wydatnie bardziej prawdopodobne, od założenia Cournot. Ale teoria kręty krzywa popytu Sam ma znaczący Ograniczenia (Na przykład, nie odpowiada na pytanie jest jak zdefiniowano początkowy poziom cen).


Często zwrócić uwagę, że Oligopol - A postacie w grze gdzie każdy Zawodnik musi przepowiadać działania przeciwnik w związku z tym bardzo duża vliyaenie na rozwój gospodarka pojawił się 1944 książka " Game Theory I EKONOMICZNY Zachowanie" John Fonneymona i Morgenstern. Zamiast w celu punktu startu przyjąć założenie, o kakodna Firma odpowiada zmiany, prowadzone drugoyfirmoy, postanowili dowiedzieć się, co założenie o ich zachowanie konkurenci optymalnie dla firmy.


istotą podejście Neumann-Morgenstern - Uwzględniając inny Założenia których każda firma może sprawiają, że zachowanie drugiego. Później porównywania możliwy Konsekwencje inny decyzje, każdy Firma zdaje sobie sprawę, najbardziej racjonalny przejmie najgorsze.


cena

strategia

firma SET Equilibrium osiągnięty sytuacji

obraz na figurze

równowaga Nash, na cześć American-

┌ ─ ─ ─ ─ ─ ┬ ─ ─ ─ ─ ─ ┐ CJA matematyka, teoretycy gier

│ │ │ John Nash.

cen │ │ │ 0 0

strategia ├ ─ ─ ─ ─ ─ ┼ ─ ─ ─ ─ ─ ┤

firma * ALPHA │ │ │

│ 0 0 │ │

└ ─ ─ ─ ─ ─ ┴ ─ ─ ─ ─ ─ ┘


warunki równowagi Nash strategia każdy gracz Optymalny warunki strategia i wybrano go konkurenci. Zatem żaden Nie gracza bodźcem do zmian jej strategia po zapytaniu jaki typ strategia wybrał inny odtwarzacz. W grze Cournot każdego firma pierwszy zmiany firmy Stawki raz dowiaduje się, że zrobiłem to konkurenci. Niemniej jednak stopniowo zbiegają ceny do równowagi Nash.


, BALANCE Nash - ta równowaga DECYZJA GRY W którym STRATEGIA Każdy gracz Optymalnie DOSTARCZANE WYBÓR STRATEGII Inni gracze.

TEORIA

Gra toczy się dalej POZOSTAJE ACTIVE OBSLASTYU BADANIA OLIGOAOLII.


LISTA LITERATURA


SŁOWNIK KATALOG " MATEMATYKA I Cybernetyki GOSPODARKA" (EDYCJI Fedorenko, 1975)

RYNEK: Mikroekonomicznych MODEL (Edwin J.. Dolan, DAVID E. Lindsay, 1992)

GRY I DECYZJE (R. D. Luce, H. Reif, 1961)