Technologia produkcji jagnięciny

Kategoria: gotowanie

1. Wprowadzenie

Mięso jest

ważne źródło energii w diecie człowieka. Zawiera wszystkie niezbędne materiały (białka, tłuszcze, węglowodany, minerały i makroelementy). Zawiera także mięso substancje biologicznie czynne - witaminy, hormony, enzymy, substancje, które nie są przez organizm w procesach życia tzw nealimentarnye substancję. [1]

Z baraniny

uzyskać wełnę i mięso. Baranina służy do gotowania wyroby garmażeryjne. Lamb przygotować typowe potrawy narodowe Republika Kazachstanu.

Kiedy

Realizacja prac Oczywiście wprowadzenie do technologii produkcji mięso jagnięce.


2. Przegląd Odnośników

Trendy

2.1 Rozwój baraniny w Rosji

Dla

przez ostatnie 10 lat, świat podwoiła produkcję i konsumpcję mięsa baraniego, i tylko w Rosji w okresie reform w więcej niż dwa razy zmniejszona zwierząt gospodarskich owce, odpowiednio, produkcji mięsa i wełny.

Konsumpcji jagnięcina w Rosji średnio nie więcej niż 1,5 kg na rok, co stanowi prawie 4 razy mniej niż normy zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Główną przyczyną niskiego poziomu konsumpcji mięsa baraniego i braku zainteresowania dużych gospodarstw do hodowli owiec, zwłaszcza mięsa - prawie kompletny brak rzeźniach przemysłowych i wstępnego przetwarzania mięsa owczego.

W post-sowieckiej

sprawdzane i konserwowane mięso, jeśli niezbędny sprzęt, to jest w w większości zachowane, w supermarketach i restauracjach dostarczone mięso z semihandicraft rzeźnie szybko stała w pobliżu miast, lub wprowadzając import. W Południowym Okręgu Federalnym - Home Sheep region ma tylko zakład pakowania mięsa w północnej części Dagestanu, które zachowało produkcji Zdolność do uboju i przetwórstwa bydła. W tym kraju prawie 5 mln owiec.

W

Obecna sytuacja w świecie zdominowała produkcję owiec baranina. Taka specjalizacja określone wymogi rynku światowym i zapewnia bardziej wydajne zarządzanie sektorem. Jest to prawdziwe dla Rosyjski owiec, zważywszy, że produkcja baraniny teraz znacznie mniej niż na rynku krajowym. Dlatego też jednym z priorytety owiec domowych jest zmiana struktury skał w kierunku zwiększenia zwierząt gospodarskich i mięsa kierunki mjasosherstnyh wydajności, a także tworzenie nowych wysoko wydajnych ras owiec.

minister Rolnictwo AV Gordeev obiecał w najbliższej przyszłości, aby pomóc w Rozwój owiec. W ostatnich latach rząd rosyjski zwraca szczególną uwagę rozwój Syberii i na Dalekim Wschodzie. Rozwój przemysłu w rozwijaniu minerały w tych regionach nie jest możliwe bez dobrego odżywiania i rodzaj ciepła odzież.

Większość

Rozwój owiec dostał na początku lat 90-tych. ubiegłego wieku, kiedy Rosja miała ponad 58 mln owiec i kóz.

Roczna

produkcja wełny i puchu osiągnęła 226,7 ton, głównie pod warunkiem, że wymagania kraju, w postaci surowców. Produkcja baraniny zostało 884 ton żywej wagi do uboju roku otrzymał więcej niż 10 milion baraniego oraz koziego.

W ostatnim

lat wsparcia ze strony państwa miały pozytywny wpływ na stabilizację sektora, tendencja do rozwoju. Owce i kozy rośnie. W 2007 liczba owiec i kóz wzrosła o 1,5 mln sztuk i wyniosła 19,7 mln goli, co jest więcej niż w poprzednim roku o 8%.

W 2007 wielkość przywozu z baraniny było 14307 ton o wartości 26.564 tysięcy dolarów Średnia cena kontraktu z importowane 1,86 dolarów za 1 kg. Ten rodzaj mięsa dostarczony do Rosji w 2007 r. dziewięć państw. Główny udział w zakresie jagnięcina importowane do Rosji na import, wziąć otręby baranka na kości Zamrożone - 55,2%. Tusze mięsne przeznaczone do przetwórstwa przemysłowego i wdrażanie wolnego handlu.

W

można prognozować przyszły rozwój rosyjskiej produkcji baraniny z powodu o wsparcie przemysłu owiec przedstawione ...


strona 1 z 11 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wydajność mięso z owiec
  • Podsumowanie na temat: Technologia produkcji wełny owiec
  • Podsumowanie na temat: Technologia i utrzymanie produkcji owiec w uzyskaniu dokładnej lekceważyć o ...
  • Podsumowanie na temat: Technologia w Syberii Wschodniej owiec
  • Podsumowanie na temat: Hodowla świń do dalszej produkcji i przetwórstwa mięsa