Wina Ocena Tovarovednaja

Kategoria: gotowanie

Federalna Agencja ds. Edukacji

Akademia technologiczny

Penza Stan

Instytut Technologii Przemysłowych

Departament

" Produkcja żywności»

dyscyplina" produkty spożywcze towarowe»

przedmiotu pracy

«Tovarovednaja wina ocena»

przyjęte: Sztuka. nauczyciel

Sarafankina EA

Penza, 2010


Wprowadzenie

Wino - Drink powitalny (zamek: naturalne - 9-16% obj. obronny -. 16-22% vol.) otrzymany pełny lub częściowy alkoholika fermentacji moszczu lub soku owocowego (czasami z dodatkiem alkoholu i inne substancje - tzw. " Wzmocniony» wino).

Społeczność rodzaj winogron kulturalnych jest bardzo starożytne pochodzenie i wina z winogron ściśle związana z historią ludzkiej cywilizacji. W starożytnej Grecji i Rzym wino było rzeczywiście główny przemysł rolny. Nawet w tych Roczniki technologii czasy osiągane taki stopień doskonałości, że ostatniego tysiąclecia niewiele zmienił.

Charakteryzujące

znaczenie wina dla zdrowia ludzkiego, założyciela starożytna medycyna Asklepiad zauważyć, że prawie równa moc bogów Korzyści Siła wniesione przez wino. Doctoringu wino z kultury łacińskiej przeniknął do Europy. Medycyna i wino jako Farmakopei rozważyć alkoholik, higieniczny, zdrowy napój o właściwościach leczniczych (Zwykle w mieszaninie z preparatami roślinnych) i inne pozytywne cechy.

znane że wina gronowe mają higieniczne, wartości dietetyczne i terapeutyczne. Są unikalne w ich zdolności do gerontology, neurologia i psychiatria, jak również, gdy stosowany na etapie odzyskiwanie pacjentów. Wszystko to stanowi podstawę tworzy sekcję w strukturze OIV " Wino a zdrowie", który prowadzi badania na temat wpływu wina na organizm człowieka.

W

Lat 80-tych XIX wieku. powstał enologii - nauka o winie. Jej powstanie w przyszłości spowodowany był ekspansją reprezentacji w dziedzinie mikrobiologii i chemii, Właściwości fizyczne i skład chemiczny winogron jako surowca do soków, wina, brandy i różnych wyrobów winiarskich. Zaczynając enologii rozwój w Rosji rosyjskiego naukowca umieścić enohimik AE Salomon opublikowana praca" Winiarstwo i winem."

Dziennik

Definicja wina otrzymane na 73rd Zgromadzenia Ogólnego OIV (San Francisco, 1993):" wina jest wyłącznie napój otrzymany w wyniku pełnej lub częściowej fermentacji alkoholowej świeżych, nawet łamane winogron lub moszczu gronowego. Nabyła forteca nie może być Mniej niż około 8,5%." . Wino - kompleks produkt spożywczy, w którym, zgodnie z najnowszymi Dane zidentyfikowano około 800 różnych składników organicznych i - Substancje mineralne. Wiele z nich jest korzystny do ciała i zdrowia człowiek.


1. stan rynku win w Rosji w 2010 roku.

Naturalne

Sprzedaż wina w Rosji w latach 2005-2009 wzrosła o 227 mln litrów, osiągając 1289000000 l do końca 2009 r. wzrost sprzedaży wina rekompensuje spadku rynku i wódki Ługi. Konsumenci stopniowo zastępują wódki, likiery i wódki Wina produktu i inne napoje alkoholowe. Jednakże, w 2009 roku sprzedaż pozostały na tym samym poziomie, co w połączeniu z ogólnymi dochodów podlegających część konsumentów nie chciał kupić wino taniej, klikając na napojów alkoholowych. Sprzedaż wina w Rosji w 2010-2014 wzrośnie. Według naszych Szacuje się, że w 2014 r. sprzedaż wina osiągnęła 1,4 miliarda litrów. (Z raportu" Analiza rynku wino w Rosji w latach 2005-2010, prognoza na lata 2011-2014" )

1.1 pochodzenia. Charakterystyka

Wino, napój alkoholowy niskiej lub średniej wytrzymałości, wykonane alkohol fermentacji soku z winogron (moszczu) lub pulpy.

Winiarstwo i winiarstwie pochodzi w starożytności. Na Bliskim Wschodzie, w Azji Środkowej i Azji Mniejszej, Zakaukazie, Syria, Mezopotamia i Egipt uprawiane winogrona dla...


strona 1 z 19 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wino z winogron
  • Podsumowanie na temat: Przechowywanie owoców i warzyw. Wino z winogron
  • Podsumowanie na temat: Tovarovednaja opis i ocena jakości wina
  • Podsumowanie na temat: Surowce do produkcji win. Skład chemiczny wina gronowego
  • Podsumowanie na temat: Efektywność ekonomiczna produkcji winogron i wina, i sposoby jego poprawy G ...