Analiza dodatków do żywności w środkach spożywczych, ich wpływ na zdrowie

Kategoria: gotowanie

MOU" Dzień Gimnazjum»

Badania

analiza dodatków do żywności w środkach spożywczych. Wpływ pokarmu dodatki zdrowie

Praca uczeń 10 klasy Kinzhalova Anastasia

Kierownik: Kinzhalova M.

Perwomajskij 2011


Spis treści

Wprowadzenie

1. Suplementy

2. Dodatki szkodliwe

3. Że producenci ukryć

4. Wyniki badania

Wnioski

Referencje

Aplikacje


Wprowadzenie

jedzenie wartość w życiu Odzwierciedla H.Heine ludzki wyraz" Człowiek jest tym, co zje," w ten sposób, podkreślając kluczową rolę w odżywianiu formowania korpusu, zachowanie dziecka. Natura żywności wpływa na wzrost, rozwój fizyczny i psychiczny prawa, zwłaszcza w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Prawidłowe odżywianie absolutnie niezbędny czynnik do utrzymania normalnego hematopoeza, wizji, rozwoju seksualnego, utrzymanie normalnego stanu skóry, określa stopień funkcji ochronnych w organizmie.

dodatków do żywności (ap) - jeden z Starożytne wynalazki ludzkości. Byli jedną z pierwszych osiągnięć Homo sapiens, który wraz z darem zrozumienia natury popyt był Różnorodność w żywności. Codziennie praktycznie każdy na świecie korzysta z jedzenia co najmniej jednego z najbardziej popularnych PD - sól cukier, pieprz i kwas cytrynowy.

Historia suplementacja

(Kwas octowy i kwas mlekowy, sól, przyprawy, itp.), ma kilka tysiącleci. Jednak tylko w 19-20 wieków zostały zwracając szczególną uwagę. Jest to szczególnie ze względu na handel z przewozu szybko psujących się i cherstveyuschih towar szybko na duże odległości, co wymaga zwiększenia okresu Bagażu. Nowoczesne popyt na produkty żywnościowe z atrakcyjny kolor, zapach zapewniają aromatów, barwników, środki konserwujące, itp.

życie współczesnego człowieka charakteryzuje się znaczącym wpływie technogennych i antropogenicznych czynników wynikających do gromadzenia się brudu z żywności, wody i powietrza obcych substancji.

śmiało powiedzieć, że każdy z nas z żywności, wody i powietrza dostaje kilka gramów substancji obcych, nie są związane z jedzeniem. Ale zrobić jakiś wkład i suplementów. Wraz z rozwojem naszej wiedzy o żywieniu i doskonalenia technologii produkcji Żywnościowego oraz zwiększenie wykorzystania suplementów diety. Zostało to ułatwiać całkowita zmiana stylu życia. W naszej epoce przemysłowej ogromna ilość ludzie skupieni w miastach. Gwałtownie wzrosła ludności świata. Wszystko to wymaga nowych sposobów przetwarzania i dystrybucji żywności, przy czym dodatki do żywności były wykorzystywane bardziej.

potrzeba dla nich szczególnie wzrosła Ostatnio, ze względu na zwiększony popyt na bardziej pożywne i więcej wygodne w użyciu żywności.

Ale nie możemy zapominać, że niektóre rodzaje dodatków, zarówno naturalne, jak i sztuczne przeciwwskazane pewne grupy osób dotkniętych różnymi chorobami, wiele z , które mogą powodować reakcje alergiczne o różnym nasileniu.

Według krajowych i zagranicznych Naukowcy, występowanie alergii pokarmowych rośnie na całym świecie i różna w różnych krajach, w szerokim zakresie, od 0,01 do 50%. Alergia pokarmowa, jak zwykle najpierw rozwija się w dzieciństwie. Z jedzeniem Produkty są przypadki anafilaksji, co jest ważne, społeczne i problem zdrowotny, ponieważ jest częstą przyczyną leczenia pacjentów na usługi transportu medycznego na całym świecie. Według pogotowia Usługi medyczne US każdego roku ponad 30.000 żywności reakcje anafilaktyczne, z 150-200 przypadków rocznie, towarzyszyło ofiar śmiertelnych, większość ma, jak wspomniano powyżej, od wieku dziecięcego. Należy zauważyć, że u osób z chorobą Częstość występowania alergii pokarmowych z przewodu pokarmowego wyższe niż u osób nie cierpiący...


strona 1 z 9 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wyjaśnienie poszczególnych czynników i jakości żywności, mających wpływ na ...
  • Podsumowanie na temat: Stosowanie dodatków do żywności w produkcji produktów mięsnych
  • Podsumowanie na temat: Pojęcie dodatków do żywności i ich cech
  • Podsumowanie na temat: Stosowanie dodatków do żywności w przemyśle mięsnym
  • Podsumowanie na temat: Dietetyczne dodatki do żywności w wadze korekcji i leczenia miażdżycy