Etnoiskusstvoznanie

Kategoria: Kultura i Sztuka

Nehvyadovich LI Ałtaj State University Barnauł, Rosja

Etnoiskusstvoznanie jako aktualny trend w Nowoczesne humanistyczne

Według

Pojęcie rozpowszechnione w postmodernistycznej teorii sztuki, nie jest w przyszłość szkoły narodowe, w bardzo twórczy artysta indywidualizmu. [1] W W tym kontekście ważną kwestią relacji tradycji i innowacji, łącznie i konkretne kraju grupy etniczne w sztuce. Podejścia naukowe do Interpretacja tych wydarzeń uznają potrzebę badań interdyscyplinarny obszar. Jednym z obiecujących dziedzin nauki, takich ważne aspekty sztuki współczesnej jest etnoiskusstvoznanie.

Definicje etnoiskusstvoznaniya jako kierunek badań w tej dziedzinie literatury historycznej są rzadkie i są sformułowane w sposób bardzo ogólny. Oto jeden takie ustalenia, to SI Weinstein:" W najszerszym znaczeniu etnoiskusstvoznanie studiując specyfikę etniczną kultury artystycznej Poszczególne narody, ludowa (tradycyjna krajowa) sztuka z różnych grup etnicznych, to geneza, wzorce rozwoju, pochodzenia, sztuki prymitywnej, związku sztuka ludowa z profesjonalnym, a także niektórych rodzajów sztuki, jej los w nowoczesnym społeczeństwie przemysłowym, sposoby przechowywania i wykazujących dzieł sztuki ludowej w muzeach etnograficznych, wykorzystanie sztuka ludowa jako źródło Etnogeneza" [2]. W wąskim znaczeniu etnoiskusstvoznanie naukowiec charakteryzuje jako gałąź nauki, że badania Dzieła sztuki ludowej. Oparte na tej definicji, etnoiskusstvoznanie jest interdyscyplinarna dziedzina badań, utworzone na Przecięcie etnografii i historii sztuki.

Kiedy

Badanie specyfiki etnicznej kultury artystycznej poszczególnych narodów etnografowie i sztuka łączy historyczne genetyczne i stadial metody stosowane w nauce historycznej, socjologicznej, porównawcze, Badania antropologiczne i kulturowe sposoby. Jest ujednolicenie i sposób Badanie pola, z udziałem naukowców w dłuższy pobyt Lokale studiował grupy etnicznej. W tym samym czasie i w dziełach sztuki etnografowie w tym kierunku są umieszczone różne akcenty. Tak więc, krytycy wielką dbałością o szczegóły i kompleksowe badania każdej sztuki osób indywidualnie; są zainteresowani procesem i mechanizmami typów interakcji kultury artystycznej, aw rezultacie - rola niektórych tradycjach etnicznych i kulturowych tworzenie krajowych specyfiki sztuki grup etnicznych [3]. Uwaga etnografowie koncentruje się na zagadnieniach genezy i dynamiki etniczne kształtowe na siebie podczas procesów zachodzących etnicznych wyniku rozwój komunikacji między grupami etnicznymi i syntezy dwóch stron. [4] Można zwrócić uwagę na różnice w etnoiskusstvovedcheskih opartej na źródłach Badania sztuki i etnografów, ale w ogóle, obserwuje się tutaj zbieżność celów, metod i badań zawartości.

Origins etnoiskusstvovedcheskih wiedzy można znaleźć w dziełach Arystotelesa i Platona. Z Myślicieli florencki renesansowy malarz i architekt, autor " Mieszka z najbardziej znanych malarzy, rzeźbiarzy i architektów" G. Vasari (1511-1574) jeden z pierwszych na pytanie oryginalność twórczości Włoscy artyści. W dzisiejszych czasach II Winckelmann (1717-1768) przybył do Fakt, że dziś jest w perspektywie etnoiskusstvoznaniya przede wszystkim kwestia" przyczyny różnic między narodami sztuki." On jest jednym z pierwszych, zajęło się na analizie stylu całej epoki narodu, pokolenia, i wreszcie, indywidualność i poszczególne etapy jej rozwoju. Rozwój etnografii i historii sztuki doprowadziło Przełom wieków XIX-XX. etnoiskusstvoznaniya zwolnić niezależne naukowe kierunek. Założycielami nowej dyscypliny uwierzyć F. Boas (1858-1942) i A. Kroeber (1876/60). Znaczący wpływ na dalszy rozwój etnoiskusstvoznaniya pracą Levi-Strauss w dziedzinie kultury i sztuki zbiorcze systemy znaków, jak również G. Srebrny - inicjatorem jednego z nowych trendy w nowoczesnym zachodn...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Specyfika tej formy sztuki w dzieła sztuki w kontekście różnorodności styli ...
  • Podsumowanie na temat: Cechy artystyczne postrzeganie dzieł sztuki Świat sztuki oczywiście
  • Podsumowanie na temat: Rozwój techniki instruktażowe wyobraźni i zdolności twórczych dzieci w wiek ...
  • Podsumowanie na temat: Sztuki ludowej jako środek do wprowadzenia dzieci do podstaw rosyjskiej kul ...
  • Podsumowanie na temat: Organizacja okręgu na sztuki dekoracyjne w szkole (przetwórstwo drewna sztu ...