Ukraiński haft, od starożytności do czasów współczesnych

Kategoria: Kultura i Sztuka

Tradycja ozdobić odzież i artykuły gospodarstwa domowego, hafty na Ukrainie sięga wieków. Starożytne zapisy i wyniki badań archeologicznych wynika, że haftowane na terytorium współczesnej Ukrainy od czasów, kiedy nie było jedno państwo. Świetne Herodot pisał w swoich pismach, że mają ubrania Scytowie został ozdobiony haftem. Fakt, że Rus nosili haftowane ubrania, mówił i podróżnik arabski w dziesiątym wieku przed naszą erą. e. Szkoda, że ​​nie przetrwała Ukraińskie wzory haftów utworzone dopiero w ostatnim stuleciu. Lecz elementy ozdoby i symbole wyraźnie pokazuje, że historia ukraińskiego haftu i ozdoby pochodzi między Trypolis kultury, neolit.

Kolor gamma i hafty ornament funkcje zależą od obszaru, w którym żyli lub inne plemiona z wartości kulturowych zwyczajów i. Haft pracował nad kobiet. Od czasów starożytnych, tajniki rzemiosła przekazywana z pokolenia na generacji. I każda pani próbowała opanować technikę hafty, nie tylko po prostu dobry w hafty, ale także dla , aby dodać swój własny, unikalny wzór dotyk do koloru lub wzoru Gunma.

Z

starożytności w haft przedstawiający postacie z różnych kultur i kultów. Ale z Czas symbolika zaczęła tracić swoje specyfiki i hafty zaczął nosić bardziej zróżnicowana. Pojawiają się nowe style i wzory haftów.

Przez

Formy ornament haftowania może być podzielony na trzy grupy: geometryczny warzyw i zoomorphic (zwierząt).

Wszystko

Mitologia słowiańska oznaczone haftowane ozdoby z geometrycznym wzorem. Teraz, oczywiście, trudno jest sobie wyobrazić, co nasi przodkowie związane diamenty i koła, trójkąty i zygzaki, linie proste i krzyże. Ale do tej pory, na podstawie figur geometrycznych w haftem nowych elementów," rogi"," owieczka", loki" muszelka", itp. oraz Trypolis kultura odziedziczyliśmy" bezkonechniki", co oznacza, że rodzaj ornamentu dużo starszego słynnego greckiego meander. Ale wzór pod zwane" twarze", gwiazdka lub outlet, pokazy Przejście z geometrycznym ornamentem na kwiatowy wzór. Czasami gniazda przypomina słońce i promienie promieni.

Motives haft ozdoby z kwiatów sugerują, że nasi przodkowie poruszać się w ich życiu się pięknem natury. Tak więc, często wzory z rzeczywistymi rośliny: winorośl, szyszki chmielu, liście dębu, kiście jarzębiny, itp. Wiele motywy roślinne nie tylko wzory na tkaninie i symbole pewien kult lub przekonań. Dlatego też są one często stosowane w celu rytuału odzież. Na przykład, nasze dni za pomocą symbolu" drzewo życia", które jest Haft przedstawiany jako gałęzi splotu z liśćmi.

Dla

zoomorphic hafty typowy obraz koni, żab, królików. Grany jak ptaki i owady: koguta, sowa, gołębi, z kukułką, muchy, motyle, pająki i chrząszcze ze skrzydłami. Co więcej, u zwierząt i ptaków obraz nie był haft pewien kanon. Każda pani haftowanie je w niepowtarzalny sposób i kolory. Jednak tradycja wymagała zachowania pewnych cech wspólnych, na przykład, wilcze zęby, łuski ryb i baraniny rogami.

I

Nadal przeszycia różne regiony różnić na wiele sposobów, jeden od drugiego. Podjąć w by nałożyć techniki ściegu. Obecnie jest ich około setki opcji ścieg. Niektóre przykłady wykonania spoiny znajdują się tylko w niektórych etnograficzna część Ukrainy, ale także w Rosji lub Białorusi wzorów.

Czy

każdy region Ukrainy ma swój własny, niepowtarzalny styl haftu. Tak, Połtawa biały haft wątku odbywa się tylko w rzadkich przypadkach lub szary czerwony. Wzór graficzny jest wykonywana. A kiedy haftowane wzór zdobi Dickey koszulki, wzór ujęty w kolorowym lub czarne pasy. Charków hafty styl podobny do haftów centralnych regionach Ukrainy. Ale to jest wybitny Mieszanina stylów haftu, i działają bardzo szorstki gwint" krzyż" Dlatego wydaje się, wzór ulgi. Haft Polesia - grafika i jasne. Wzorzec składa się z powtarzających ...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Ukraiński haft
  • Podsumowanie na temat: Technologia Haft
  • Podsumowanie na temat: Wzór wzór na pełne podwójne dzianiny żakardowe splot na trójkolorowym okrąg ...
  • Podsumowanie na temat: Rosyjski haft ludowy
  • Podsumowanie na temat: Sztuka rosyjska haft ludowy