Matematyka szkoła Podręcznik: wczoraj, dziś i jutro

Kategoria: Matematyka

Kolyagin M.

powtórzyć, nauczyciel i podręcznik - ten, kto uczy, a następnie, czego uczy, - to wszystko; ich rozwoju, tworzenia lub wyciąg z jego zamykając niepotrzebne instytucje śmieci słowa, wykonawcze - to jest to, co następnie za organizację władzy nie mają nic wspólnego.

V. Rozanow

Ponad 300 lat temu, w 1703 roku nie " Arytmetyka" Leonti Povich Magnickiego (1669-1739) - Nauczyciel utworzony dekretem Piotra I" Szkoła Matematyczno- Nawigacyjne Nauki" . Tutaj, z wyjątkiem informacji o arytmetyce, zawierającej start algebra, geometria i trygonometria, jak również praktyczne obliczenia computing handlowy, inżynierii i nawigacji. W książce wiele uwagi poświęcono ogólne dyskusje na tematy matematyczne i określone w wersecie Formularz. Ilustracje, powszechnie używane terminy i cele rękopisu Literatura słowiańska-rosyjskie, a tym samym językiem prezentacji zbliża rosyjsku językiem.

Było to pierwsze szkolenie krajowego obiegu rezerwacji na matematyce, o nazwie MV Łomonosowa" bramy jego nauki." Więcej niż pół wieku," Arytmetyka" LF Magnickiego było szkolenie podstawowe Książka jest zasadniczo encyklopedii matematycznej wiedzy czasu.

Wielki szwajcarski Leonhard Euler rosyjski (1707-1783) słynie nie tylko jego matematycznej pracy, ale także dla jej edukacyjnego kursy. To Euler przy opracowywaniu szkoleń w Akademickim Gimnazjum (1737) wskazał na potrzebę podręczników spełniających wieku i rozwoju studentów. On powiedział:" Matematyka Szkoła powinna matematyka podręcznik: wczoraj, dziś i jutro, aby się uczyć dobrego poradnik; Młodzież powinna być zgłaszane nie tylko proste zasady, ale w miarę możliwości, podać powody tych zasad" .

1738-1740 gg. opublikowana w Rosji to " Przewodnik do arytmetyki do stosowania w imp gimnazjum. Akademia Nauki" (W 2 częściach) - drugi po arytmetyczna podręcznik podręcznik LF Magnickiego. Mimo, że ten poradnik nie staje się powszechne w przyszłości, jego Student w oparciu LF Magnickiego Profesor Nicholas Sea Cadet Corps Gavrilovic Barrows (1725-1796) napisał doskonały poradnik" Universal Arytmetyka" (1757), który stał się najbardziej popularnym w Rosji podręcznik drugiej połowie 18 wieku. Jego najnowsze wydanie" Chislovnik" 1771 reprezentowana również rodzaj encyklopedii matematycznej. Równie to kolejny popularny książka edukacyjna NG Kurganova -" Pismovnik" (1769).

Podobnie jak Euler, kopce NG dołączone wielka prostota wartość i przejrzystość, a także jego systematyczny i dowody. W XX wieku NG Kurganova Kiselyov nazwie 18 wieku, i A. AP Kiselev -. Kurganov XX w.

N. Kurgan i bratankiem Michaiła Łomonosowa Yevseyevich Golovin (1756-1790) - autor pierwszego podręcznika matematyki dla masy szkół (szkoły publiczne), opublikowane w 1786 roku - są uważane założyciele szkolny podręcznik matematyki.

Historia Rosyjski podręcznik matematyki idzie czerwony gwint poprzez działania wielu naszych naukowców, matematyków: SE Gurieva (1766-1813), DM PEREVOZCHIKOVA (1788 - 1880), VY Bunyakovskii (1804-1889), Ostrogradskii (1801-1862), NI Lobachevsky (1792-1856), PL Czebyszewa (1821-1894), Luzin (1883-1950), Kołmogorowa (1903-1987), Tikhonov (1906-1993) i innych.

pierwsze oficjalne programy nauczania, a tym samym oficjalnie zalecanych podręczników, datowany 1804, jak dwa lat wcześniej pojawił się pierwszy Ministerstwo Edukacji Rosji. W Szkoła encyklopedyczna wiedza zakłada i, niestety, powierzchowne, choć podręczniki (np. poradnik konwersji AG Koester lub krajowego TF Osipovskii podręczników i NI Fuss) zawierał duże i wyraźnie nadwagę (powyżej oczywiście liceum) Materiał kursu. Nawiasem mówiąc, Tutorial Asystent Euler akademik NI Fuss" początkowy powód czysta matematyka" (1814) uważany jest za pierwszy naprawdę stabilny szkoły Podręcznik zalecany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej dla ws...


strona 1 z 10 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Renesans i jego rola w historii ludzkości. Reformacja w dziejach świata w ...
  • Podsumowanie na temat: Słowa sprzymierzone i ich cechy morfologiczne (szkoła podręcznik - Gramatyk ...
  • Podsumowanie na temat: Informacje i metodyczne pismo o podręcznik, notebooka w lekcji matematyki d ...
  • Podsumowanie na temat: Perspektywy rozwoju usług konsultingowych w Rosji. Podręcznik: Moc i Partn ...
  • Podsumowanie na temat: W języku rosyjskim nie jest podręcznik: praca lato na błędy