Aktualne problemy mechaniki kwantowej

Kategoria: Matematyka

Grupa 4 rok streszczenie

uczeń Zp-42 dni Oddział specjalność" Dziennikarstwo" Kargapolova Vlad Viktorovich

Uniwersytet

Astrachań państwa

Astrachań w 2011 r.

Wprowadzenie

pojawienie mechanika kwantowa - zjawisko naturalne dla postępu naukowego na początku XX wieku. W historii fizyki było wiele rewolucje, zmienia się radykalnie paradygmat naukowy i poglądy naukowców na temat metod uczenia się i porządku świata. Ale co się stało z nauk przyrodniczych w pierwszym kwartale XX wieku, nie było regularna zmiana podstawowych praw. Jeśli przed wszystkim świat wokół nas był przewidywalne, wraz z pojawieniem się mechaniki kwantowej, został przypadkowo. Prawodawstwo mechanika kwantowa jest podstawą do badania struktury materii. Oni można wyjaśnić strukturę węgla, w celu określenia charakteru wiązania chemicznego wyjaśnić układu okresowego pierwiastków, aby zrozumieć strukturę jąder atomowych, do badania własności cząstek elementarnych. Ponieważ właściwości makroskopowe organów określa ruchu i interakcji cząstek, z których się one składają, prawa kwantowej mechanika u podstaw zrozumienia większości zjawisk makroskopowych. Mechaniki kwantowej pozwoliło na przykład w celu wyjaśnienia zależności temperatury i obliczenia wartości ciepła właściwego gazów i ciał stałych, w celu ustalenia struktury i zrozumieć wiele właściwości ciała stałego (metale, półprzewodniki, dielektryki). Tylko na podstawie mechaniki kwantowej konsekwentnie nie wyjaśnił takich Zjawiska takie jak ferromagnetyzmu, nadciekłości, nadprzewodnictwa, zrozumieć naturę astrofizycznych obiekty, takie jak białe karły, gwiazdy neutronowe, potwierdzenia Mechanizm fuzji w słońcu i gwiazdach. Mechanika kwantowa - Fundamentalna teoria fizyczna, że ​​opis obiektów mikroskopowych rozciąga się, poprawia i łączy wyniki mechaniki klasycznej i elektrodynamiki klasycznej. Teoria ta jest podstawą wielu dziedzinach fizyki i chemii, w tym fizyki ciała stałego, chemii i fizyki kwantowej cząstek elementarnych. Określenie" kwantowa" (od łacińskiego Quantum -. «Jak") wiąże się z odrębnych części, które teoria przypisuje się pewną fizycznych Wartości np. energia atomu.

Już

na przestrzeni wieków jego przewidywaniami mechaniki kwantowej nigdy została zakwestionowana przez eksperyment. Mechanika kwantowa wyjaśnia, co najmniej trzy rodzaje zjawisk mechaniki klasycznej i elektrodynamiki klasycznej nie może Opis:

1) kwantyzacji niektórych wielkości fizycznych;

2) fala-cząstka dualizm;

3) Istnienie mieszanych stanów kwantowych.

W

dokument ten będzie dotyczyć tylko najbardziej ogólne aspekty i problemy nowoczesny Mechanika kwantowa.

Część

1. Pochodzenie i historia na temat mechaniki kwantowej.

Origins KM

Fizyka

przeżywał swój świt w XIX wieku. Tajemnice zostały ujawnione nadejdzie mechanika Nowe odkrycia w astronomii i fizyki molekularnej. To radosne Stan nazywany jest fizyka klasyczna. W czasach, nawet myślałem, że naukowcy tak będzie zawsze i wszystko jest otwarte. Od tej chwili rozpoczyna się ścieżka fizyka kwantowa. Zdawał się wiedzieć tyle o energii i cząsteczek będzie łatwe do wyjaśnienia, dlaczego substancja ogrzewano do 1000 stopni świeci się na czerwono i do 9000 - jasnoniebieski. Jednak nie było tak proste. W tej sprawie stalled wielu fizyków XIX wieku. W ten sposób wykryto paradoks przy obliczaniu całkowitej energii promieniowania elektromagnetycznego w zamkniętej formie (Ciała czarnego) i wytrząsa fundamentów znajomy fizyki klasycznej. Fizyków obliczeń w czasie wykazały, że całkowita energia promieniowania dowolnego czarnego musi być nieskończenie duża, że ​​natychmiast zasugerował że nie jest to takie proste. Formuła, wywnioskować, przypuszczenie lub odebrać (Rayleigha-Jeans, Wien), ale wyniki nie...


strona 1 z 9 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wstęp do fizyki ciała stałego. Począwszy od mechaniki kwantowej
  • Podsumowanie na temat: Podstawy mechaniki kwantowej klasycznej
  • Podsumowanie na temat: Podstawy mechaniki kwantowej i jej implikacje dla chemii
  • Podsumowanie na temat: Współczesne problemy mechaniki kwantowej
  • Podsumowanie na temat: Mechanika kwantowa - nauka XX wieku