Główne modele zarządzania zagranicznego. Pojęcie motywacji. Teoria motywacji

Kategoria: zarządzanie

Odnośnik do domu

praca dla studentów korespondencji forma szkolenia i specjalnych externship 2302

spełnione Duchenko YI Grupa 832" Obsługa hotelu»

FseI" Komsomolsk - na - Amur College Technologie i usługi »

2010

sytuacja

Ci

- Dyrektor firmy produkującej oprogramowanie do komputera. Na jednym Prezentacje można spotkać młodego człowieka, który został niedawno zarządzania Firma - zawodnik. Z jakiegokolwiek powodu, że został zwolniony, a teraz trzyma urazę ta firma. Możesz wziąć zaloty. Lub można go zabrać do pracy. W Alternatywnie, możesz po prostu obiecać, aby zabrać go do pracy. Uraza tak silny, że z radością powiedzieć, że wszystkie plany konkurenta.

Oświadczenie Problem

Pójdziesz

Czy jesteś na to czy tego kroku? Dlaczego? (Wyjaśnij swoje działania lub zaniechania.)

główne modele zarządzania zagranicznego.

Nie

Następujące różnice w funkcjonowaniu firm japońskich i amerykańskich w gospodarce ich kraje:

1. W japońskiej firmy posiada niższy stopień specjalizacji, w porównaniu z US. Amerykańska firma zobowiązała się do wysokiej wydajności, specjalizacja i ścisłe rozdzielenie obowiązków, podczas gdy japoński firma skupia się na zdolności grup pracowników do decydowania lokalne problemy.

2. W koordynacji zadań amerykańskiej firmy i bezpośredniego sterowania produkcji, w hali produkcyjnej, a poziomy interplant są wyraźnie rozdzielone i specjalizuje, a japońska firma, te dwa problemy mają tendencja do integracji w jeden. Brak scentralizowany system kontrola i dystrybucja przepływu materiałów między sklepami jest charakterystyczny cechą fabryce japońskiej firmy.

3. W amerykańskiej firmie wynagrodzenia ustalonego przez kategorii pracy w miejscu pracy. Japońska firma stara się motywować pracowników przez System płac, który bierze pod uwagę staż pracy i zasług tego ostatniego; promocje poszczególnych pracowników w oparciu o ich indywidualne zasługi; jednorazowa płatność w momencie przejścia na emeryturę (system motywacyjny, połączone Pojęcie" pracy życia").

4. W japońskiej firmy tworzą zachowania pracowników, biorąc pod uwagę potrzebę jego zgodność z orientacji długoterminowej całej organizacji. Amerykańska sama firma działa w atmosferze społecznej, które głosi równość. Odpowiednio Pracownicy tutaj są bardziej przenośne, łatwe do zmiany miejsca pracy w szukając najlepszych indywidualnych możliwości.

5. Wnioski na temat rynku pracy w Japonii różni quasi-stałe umowy o pracę dużo niepewność teorii wysokiej jakości umów o pracę stosowanych w Stanach Zjednoczonych. Czas ich trwania może być kilka lat, ta sama praca na podstawie tych umów jest znormalizowane pod kontrolą z unii.

6. Liczba poziomów zarządzania w przemyśle japońskim ponad dwukrotnie mniej niż w USA, co jest jednym z powodów, dla wyższej wydajność. Tak więc w japońskim przemyśle samochodowym istnieje tylko Tylko pięć poziomów zarządzania w porównaniu do poziomów kontrolnych 11-12 Amerykański przemysł motoryzacyjny. Dlatego też dobre zarządzanie jest przyczyną Wiodącą rolę Japonii w wydajności.

7. Wiodąca pozycja w gospodarce światowej przyczynił się do trzech głównych Japonii produkcja strategii: produkcja na" just in time"; Używając pojęcia" robi dobrze za pierwszym razem"; Stosowanie tej zasady Zintegrowana konserwacja prewencyjna.

8. Amerykańskie firmy używać systemu" linii produkcyjnej" jest potężna dźwignia do utrzymania gospodarki USA w czołówce rozwiniętych gospodarek na świecie.

9. W japońskich fabryk odpowiedzialność za rozwiązywanie problemów produkcyjnych faktycznie średnio więcej niż jedną klasę poniżej zarządzania Piramida od poziomu menedżerów z formalnej władzy, że miejscowe różni się ...


strona 1 z 6 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Pracy firmy zarządzania kapitałem w operacji handlu zagranicznego
  • Podsumowanie na temat: Pracy firmy zarządzania kapitałem w operacji handlu zagranicznego
  • Podsumowanie na temat: Firma jako główny temat gospodarki rynkowej. Wskaźniki wydajności firmy
  • Podsumowanie na temat: Planowanie liczby pracowników produkcji przemysłowej i wydajności pracy na ...
  • Podsumowanie na temat: Podstawy zarządzania przedsiębiorstwami w Japonii. Firma TOYOTA