Wpływ temperatury na ciągliwość

Kategoria: Metalurgia

ciepła zadzwoń przetwarzania procesów związanych z ogrzewania i chłodzenia, powodując zmianę wewnętrznej struktury stopu i w związku z tym zmiany fizyczne Właściwości mechaniczne i inne.

Ciepła poddane półfabrykatów (kęs, kucie, tłoczenie, itp.) w celu poprawy struktury zmniejszenie twardości, lepszą urabialność, a na końcu produkowane części i narzędzia do nadania pożądanych właściwości.

wyniku obróbki cieplnej Właściwości stopu może zmieniać się w szerokich granicach. Na przykład, możliwe jest ŻADNE twardość stali od 150 do 250 HB (bazowym) 600-650 HB (po hartowaniu). Możliwość znacznego zwiększenia właściwości mechanicznych z poprzez obróbkę termiczną w porównaniu ze stanem początkowym pozwala zwiększenie dopuszczalnego obciążenia, jak również w celu zmniejszenia rozmiaru i ciężaru tych elementów.

twórca teorii cieplna przetwarzanie jest wybitny rosyjski uczony DK Czernow, który w połowie XIX wieku., obserwując zmieniające się kolory-gorąco stali, gdy jest ogrzewane i chłodzone i rejestrowania temperatury" na oko", stwierdzono krytyczne punkty (punkt Czernow).

radzieccy naukowcy zrobił ogromne postępy poprawa już znane i rozwoju nowych technologii Procesów obróbki cieplnej stali.

w rozwoju doktryny obróbki cieplnej w tworzeniu zaawansowanych metod sowieckich technologii obróbki cieplnej nauka i praktyka są w czołówce.

główne rodzaje obróbki cieplnej Stal jest hartowanie, normalizowanie, hartowanie i odpuszczanie.

wyżarzania stali.

Powołanie wyżarzania - spadek twardości, rozdrobnienie ziarna (rekrystalizacja), ulepszony urabialność, zwiększoną plastyczność i wytrzymałość, odprężania, likwidacji lub redukcji Preparat niejednorodności strukturalne dla późniejszej obróbki cieplnej.

wygrzewanie następujące czynniki:

1) szybkość ogrzewania,

2) temperatura ogrzewania (przyłączanie);

3) czas trwania narażenia na temperatura ogrzewania (wyżarzania),

4) tempo chłodzenia.

nagrzewania . Dopuszczalna prędkość ogrzewania zależy od chemikaliów skład stali. Bardziej stali węglowej i specjalne składniki do, mniej jest przewodząca ciepło, a zatem wolniej powinna być ogrzewana.

temperatura ogrzewania . Temperatura ogrzewania jest ustawiona w zależności od węgla i specjalnych przedmiotów.


Pełna żart

wyżarzanie charakteryzuje ogrzewaniu 20-30 stopni powyżej zakresu temperatur przemiany i powolnym chłodzeniem do Temperatura przemiany (zwykle poniżej 400 - 500 0 C). Pełni wyżarzaniu i poddaje hypoeutectoid eutektoidalną stali. Dla Stale nadeutektoidalne właściwe i praktyczne wykorzystanie jest niekompletna żart. Wyżarzanie służy do rekrystalizacji struktury Stale goryachodeformirovannyh i kształcie odlewów.

wyżarzania odkształcone na gorąco stali zmniejsza siłę i zwiększa elastyczność.

Jeśli oryginalna konstrukcja jest trudna do naprawcze i kompletny żart w stanie poprawić strukturę stali, używane podwójne żart. Pierwszy wysokiej wyżarzanie prowadzi się w podwyższonej temperatury 950-1000 ° C.

Niekompletne wyżarzanie służy głównie do zaevtektoidioy stali. Niekompletne żart Stale doevtektoidnyh używane do odkuwek, obróbka ciśnienie ciepłej co jest do uzyskania zadowalającego prawidłowo mikrostrukturę. W W tym przypadku zadanie jest niekompletne wyżarzania rekrystalizacja i perlitu odprężania przed obróbką. Temperatura ogrzewania przez niepełną wyżarzania doevtektoidnyh stali 770 - 800 z C

izotermiczne wygrzewanie

izotermiczne wygrzewanie austenit przekształca się w mieszaninę ferrytu cementytu podczas chłodzenia w Szczeg...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Izolacja termiczna projekt temperatura wyżarzania stali elektrotechnicznej ...
  • Podsumowanie na temat: Główne rodzaje obróbki cieplnej stali
  • Podsumowanie na temat: Wybór obróbki cieplnej dla stali 50H
  • Podsumowanie na temat: Technologia obróbki cieplnej narzędzi skrawających ze stali o wysokiej pręd ...
  • Podsumowanie na temat: Proces technologiczny obróbki cieplnej stali