Szafran - król przypraw

Kategoria: inne eseje

Szafran godny tytułu króla przypraw jest ze względu na swoją cenę: 1 gram szafranu jest droższe 1 g złota. Co sprawia, że ​​tak drogie i godne, czy regularne przyprawy co?

Szafran - Ten fioletowy krokus szafran stygmaty. W każdym kwiecie są tylko trzy, a krokusy kwitną tylko raz w roku na 2-3 tygodnie. Kwiat otwiera wszystkie przez 2 godziny. Aby uzyskać smak szafran kwiaty pełne życie powinny być gromadzone na kilka godzin przed otwarciem. Wszystkie prace są wykonywane ręcznie, a krokusy rozbić przed wschodem słońca. Jest to ciężka praca, wyjaśnia wysoki cena szafranu, nawet nazywa czerwone złoto. Aby uzyskać kilogram szafran, musisz zebrać 300 tysięcy kolorów! Pomimo wysokich kosztów Korzystanie z szafranu jest bardzo ekonomiczny, zaledwie kilka żył wystarczająco aby nadać potrawie delikatny aromat i głęboki pomarańczowo-żółty kolor. Słowo Szafran pochodzi od arabskiego Azafran, co tłumaczy się jako" żółty".

Więcej

w czasach starożytnych ludzie doceniają unikalne właściwości szafranu. Pierwszy zapisy tej przyprawy znalezionych w Mezopotamii 3000 lat pne. Nasz szafran przodkowie nie tylko do aromatyzowania potraw, ale również do barwienia tkankach. W starożytnym Rzymie, worek szafran był znany jako najlepszy sposób kac. I Grecy wierzyli, że w połączeniu z winem szafranu powoduje drgawki euforia. W dużych ilościach, szafran jest toksyczny, w średniowieczu właściwość jest używana, aby pozbyć się niechcianych ciąż. Trudny powiedzieć, że z wszystkich wyżej mitu, i że - prawda, ale do tej pory Dzień wiadomo, że wzmacnia serce zmniejsza szkodliwe szafran cholesterolu, poprawia trawienie, pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego i sprawia, że ​​czysta skóra.

Większość

Głównymi producentami szafran - jest Iran i Hiszpania, szafran, Kashmiri uważane za najlepsze, rzadko eksportowane do innych krajów. Nawet w czasach starożytnych ze względu na wysoki koszt" złoty zielony" był ulubionym oszustwa pozycji. Było wiele tanich imitacji, a obecnie szafran miesza się kamyki i inne zanieczyszczenia, w celu zwiększenia masy. Dzisiaj produkcja szafranu jest ściśle kontrolowany pod względem jakości.

Kaszmir Szafran jest uważana za najlepszą wśród smakoszy ze względu na jego bogaty smak i czerwono-pomarańczowy odcień, jego żyłach zwłaszcza cienkie. Hiszpański szafran nieznacznie gorszy od Indian, ale warto trochę tańsze. Istnieją 2 rodzaje hiszpańskiego szafranu, uważana za najlepszą coupe (Coupe), jak do jego produkcji używa tylko wierzchołek żyły, które niesie aromat i kolor. Szafran jest najwyższej całe stygmaty krokusy, Dlatego też, w jednym końcu, są jasnożółtą. Szafran teren daje danie więcej intensywny kolor, ale szybko traci swój smak podczas przechowywania. Wszelkiego rodzaju szafranem Nie jest odporny na długotrwałego przechowywania: łodygi stają się kruche, blady kolor, a zapach słabnie, więc lepiej trzymać go w szczelnie zamkniętym pojemniku w ciemnym fajne miejsce. Niektóre restauracje nawet szafran przechowywane w bezpieczny (!).

Jak

powiedzieliśmy, mimo wysokiego kosztu, szafran jest bardzo ekonomiczny w używać. 1 gram złota żyły około 400 przypraw i gotowania jedna porcja ryżu wystarczy 5. Do smaku i koloru pełni objawia, szafran lepiej wcześniej namoczyć w wodzie lub mleku. W Indiach dodaje szafran pod koniec gotowania zachowują wszystkie swe cenne właściwości. Szafran jest powszechnie stosowany w kuchni śródziemnomorskiej w daniach z ryb i ryżu, desery. W czasach starożytnych, szafran jest uznawany za symbol moderacji: stosowanie przypraw w zbyt wiele nadaje potrawie gorzki smak.

oferta Ci kilka przepisów kulinarnych z wykorzystaniem szafranu, które lubisz jego delikatny aromat i bogaty kolor.

Risotto z szafranem i zielonych szparagów (włoski naczynia)

 300g Rice

...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Co to jest tymczasowe rent i gdy jest on przypisany. Jak jest wielkość tym ...
  • Podsumowanie na temat: Nic nie jest bardziej skomplikowane i dlatego droższe, niż jest w stanie po ...
  • Podsumowanie na temat: Lermontow na wiele sposobów wciąż nie jest otwarty. On - jest wciąż tajemn ...
  • Podsumowanie na temat: "Czym jest życie, jeśli nie samochód, który jest napędzany przez pieni ...
  • Podsumowanie na temat: Pojawienie się psychiki. Sytuacje, w których psychika nie jest potrzebne, ...