Przyprawy

Kategoria: inne eseje

SV Melnikov

Przyprawy - różne części stabilność rośliny posiadające specyficzny smak i różnym stopniu ostrość - były widocznie jeden z pierwszych substancji człowiek zaczął dodać do pożywienia. Może dostali się do gotowania nawet przed solą. O 5000 lat temu używane przyprawy na Wschodzie. W dawnych czasach, że przywiezione z Indii i Cejlonu w Egipcie, Grecji, Rzymie - kraju z wysoko rozwiniętych Kultura zużycia przypraw. Używany narodów basenu Morza Śródziemnego i Mniejszej Azja i lokalne rośliny przyprawowe.

czasie Cesarstwa Rzymskiego handlu przyprawami była skoncentrowana w Kartaginie i Aleksandrii. Następnie, w latach wczesnym średniowieczu centrum tego handlu i przeniósł się do Konstantynopola jeszcze później, w XIV wieku. przeszedł do roli monopolisty potęgą morską na Morzu Śródziemnym - Wenecja. Monopol spowodowało niewyobrażalne wyższe ceny przypraw, które były niedostępne dla Większość ludności.

w średniowieczu często przyprawy otrzymuje złoto w płatnościach, a nawet służył jako miara wagi. Od 1000 dobre ziarna czarny pieprz musiał ważyć dokładnie 460 Co ciekawe, we Francji się przed rewolucją francuską najlepsi ludzie nie uznaje farmaceutów i handlowców przypraw -. jest ich korporacja odpowiedzialna za standardy miar i wag

Ponieważ

bajeczne zyski z handlu przyprawami były często próby fałszerstwa. Fałszywy ich wziął poważny charakter wymaga poważnych środków, aby je ograniczać. Zatem we Francji w pierwszej próbie fałszerstwa pieprzu oparła giganta Kara za drugim - aresztowania, wraz z konfiskatą mienia i zakaz handlu. W Niemczech, na kucie najdroższych przypraw - szafran - winowajcą spalone lub pogrzebany żywcem w ziemi. Incredible prawa okrucieństwo karzące fałszerze zrobili podobnych przestępstw w Europie rzadkością.

wielkie odkrycia geograficzne koniec XV - XVI wieku począwszy. otworzyła drogę morską do Indii wokół Afryki Ameryka ... Więcej Vasco da Gama przywiózł ze swojego rejsu pieprz, goździki, cynamon i imbir. Import przypraw do Europy i stało się możliwe bez pośrednictwa Arabów. Centrum Światowy handel przyprawa przesunięty do Portugalii i Hiszpanii. Hiszpanów również przywiezione do Europy nowe, nieznane tu dotąd amerykańskich przypraw - Wanilia i papryki. Hiszpania w 1510 roku dowiedziałem się wanilię i tylko Anglia prawie 300 lat później.

W XVII-XVIII wieku. w Rosji importowane przyprawy przez Morze Kaspijskie z Indii i Chin przez Mongolię i Syberię. Przez długi czas, cena przyprawy i sztucznie utrzymywany monopol pozostał bardzo wysoka. Jednak pod koniec XIX wieku. upadł, bo monopol Przypraw są powszechnie wprowadza się do hodowli, a lepiej dostępne.

Chociaż w dzisiejszych czasach potrzeby przemysł konserw produkowane nie mniej niż 100 000 ton, z nich korzystać w spadła życia, zwłaszcza ze względu na pojawienie się sztuczne substytuty. Wiele Mniej ostre rośliny zostały wykorzystane jako leki. Większość gospodyń domowych używać w kuchni i konserw nie więcej Kilkanaście przyprawy, choć istnieje około stu pięćdziesięciu. Powiedzieć o niektóre z nich.

Tradycyjnie, wszystkie przyprawy są podzielone na klasyczne (egzotyczne) i lokalnym. Aby dołączyć klasyczne przyprawy, zatrudniony od starożytności, otrzymała na całym świecie dystrybucji i stać się nawykiem dla większości kuchni narodowych - zarówno zachodniej i wschodniej. Lokalne same pikantne przyprawy - warzywa i zioła - są używane tylko w rosnące obszary bez powszechne

Klasyczne przyprawy

Historia i pochodzenie Funkcje, takie jak słynne klasyczne przyprawy na wanilii i cynamonu stron" biologia" mówiono więcej niż jeden raz *, więc w tym artykule nie mieszkać na nich.
Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Przyprawy Indii
  • Podsumowanie na temat: Przyprawy i przyprawy
  • Podsumowanie na temat: Pryanoschі I Przyprawy
  • Podsumowanie na temat: Towarowych i zaliczania Przyprawy
  • Podsumowanie na temat: Przyprawy: na wagę złota