Postrzeganie marki konserw

Kategoria: Reklama

Ishchenko MV, kierownik jakości Badania inF4Sense, inFOLIO Research Group

lato 2009 niezależni eksperci marketingu jakościową przeprowadzono Badanie na postrzeganie marek konserw (gulasz), mięso placki i warzywa w puszkach. W ramach grup dyskusyjnych zostały zidentyfikowane Postawy konsumentów wobec produktów, zwłaszcza pod markami" Glavproduct" «HAME» i" Mikojan".

Metodyka

Badania przeprowadzone przy użyciu metodologii jakościowej za pomocą standardowe dyskusje grupowe ostrości. Adresatami respondentów stała konsumenci pasztety, konserwy mięsne (gulasz) warzyw w puszkach produkty w wieku 21-55 (lat), pozyskiwanie danych kategoria co najmniej raz w ciągu dziesięciu dni. Podczas grup fokusowych Dyskusje stosowane różne techniki projekcyjne, które ujawniły motywy leżące u podstaw i specyficzne cechy percepcji uosobieniem wizerunek marki producentów mięsa i ochrony warzyw.

analityczna narzędzia przetwarzania i kategoryzacji danych była metoda mapowania opiera się na budowie pierwotnej i wtórnej karty konsensusu przez które można wykryć głębokie nieświadomych konstrukty oparte stereotypowe postrzeganie.

Pytania ogólne

W

Badania wykazały, że konserwy mięsne (gulasz) i pasztety Warzywa w puszkach są integralną częścią ogólnej diecie konsumentów. W Ten konserwy mięsne, pasztety, zwłaszcza bardziej popularne niż warzyw. Dane dominującym Zużycie motywy są kategorie produktów racjonalne, a najważniejsze to wygodę. Jest to bardzo ważne że stopa trend spożycia niektórych kategorii w zależności czynniki sezonowe nie są jasno wyrażone. Wyjątkami są warzywa w puszkach, Częstotliwość spożycia, który zmniejsza się w okresie letnim (sprężynowym, gdy tam świeże owoce i warzywa) i gwałtownie rośnie jesienią i zimą.

Czy

konsumenci nie są jasne wymagania dla produktów reklamowych w teście Segment. Zbiorowego wizerunku" idealnego reklamy" jest następujące atrybuty:

Przejrzystość (Wideo na temat wytwarzania produktu);

Oryginalność

prezentacja informacji (niektóre" sztuczki", różnicowanie produktu);

Accent na temat korzyści z kategorii produktowych: naturalność, świeżość, przystępności cena;

Formularz karmienie: brak agresji lub obsesji.

Według

główne wyniki badań, mięsa i warzyw w puszkach reklamy w mediach nie jest wiarygodność w większości odbiorców. Najbardziej skutecznym sposób na promowanie tych produktów jest zachęcenie zakup próbny w sieci handlowe.

analityczna interpretacja głównych wyników pokazują, że w umysłach konsumentów Istnieją trzy różne poziomy oczekiwania i wymagania dla mięsa i Warzywa w puszkach, stanowiące" idealny" zbiorowego wizerunku marki / producenta:

Wymagania Produkt;

Wymagania do komunikacji;

Wymagania opakowaniach (pojemnikach).

Zintegrowany

synergia wymogów trzech i jest kluczowym elementem wizerunku" idealnego" znaków w każdej z kategorii. Naruszenie pozycjonowania w tym segmencie jeden z nich zwiększa ryzyko przełączania w pobliżu innych znaków. Ponadto, Analiza porównawcza obecnego postrzegania marki z" idealnego" sposób wyraźnie pokazuje niespójności na szeregu kryteriów wskazanych w procesie skupić się dyskusje w grupach. Według głównych wyników badania, Obecnie praktycznie nie ma marki w segmencie mięsa i warzyw w puszkach nie spełnia" idealny" jeden pod względem końcowego użytkownika. W Segment z mięsa i warzyw w puszkach z użytkownikami końcowymi są obecne niezaspokojone potrzeby związane z produktu i opakowania.

Obrazy marki" Glavproduct"," Mikojan», «Hame»

Oparte

własne doświadczenia z konsumpcją produktów pod różnymi markami, konsument projekty pewien sposób dla każdego z nich. Rozważać szczególnie postrzeganie marek należących do naciskiem na...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Analiza zakresu i cech Tovarovednaja puree owoce i warzywa w puszkach do ży ...
  • Podsumowanie na temat: Opracowanie i przeprowadzenie wewnętrznego audytu w Spółce jakości owoców i ...
  • Podsumowanie na temat: Lokalizacja i rozwój owoców i warzyw w puszkach Przemysłu
  • Podsumowanie na temat: Zakres i jakość mięsa w puszkach
  • Podsumowanie na temat: Analiza istniejących technologii produkcji zbóż i mięsa w puszkach