Bliźniacze mity

Kategoria: Religia i mitologia

bliźniaków Mity - mity o cudownych istot reprezentowanych w postaci bliźniaków, często działając jako pionierów plemienia lub bohaterów kulturowych. Um może być podzielony na mity o

bliźniaki (Przeciwnicy lub nowsze - sojusznicy),

bliźniaki - Brat i siostra,

Androgynous bliźniaków i

zoomorphic Um

W

mity o braci bliźniaków charakterystycznych dualistyczne mitologii (w szczególności Indianie z Ameryki Północnej i Południowej oraz ludów Oceanii), jednego z braci związany z wszystkich dobry i pomocny, z drugiej - ze wszystkich zły lub zły wykonane. Między dwoma braćmi z zaczyna urodzenia Rywalizacja w BM North American Indian plemienia kahuilla jedną z Bliźniacy (Muqata, który stworzył ludzi i księżyc) twierdzi o mistrzostwo z innym (Temayauitom), pozostawiając w piekle. W BM Iroquois i Huron Ioskeha - twórca Twórca - Słońce i wszystkie przydatne na ziemi i jego młodszego brata bliźniaka Taviskaron skały, robactwo, kolce i ciernie, zawołał pierwszy trzęsienie ziemi. Taviskaron przeciwdziała wszystkie dobre początki Ioskehi, w wyniku czego Bracia rozpocząć bitwę, po której rannych Taviskaron zapisane w Underworld i Ioskeha po walce z bratem usunięte do nieba.

W

niektóre dualistyczny BM bliźniaki nie są antagonistyczne względem siebie i zawierać tylko dwa elementy, z których każdy jest powiązany z jedną z połówek plemię. Takie ukochane bliźniaki na plemię Indian Ameryki Północnej Zuni, który dzieli pokolenia do phratries - Ludzie zimowych i letnich mężczyzn. Zarówno Umiłowani podwójne akt bohaterami kultury, ludzi, którzy czerpią z jaskiń w słońcu i dać im narzędzia i broń. W BM ten typ bliźniąt często powielenie funkcji wzajemnie, zarówno przydatne i nie jest szkodliwy dla ludzi, obaj zatrudnieni leczenia (por. Ashwins). Jednakże, BM Ten typ występuje zazwyczaj ślady archaicznych pojęć wzajemnych bliźniaków wrogości.

Mit bliźniacy - brat i siostra, którzy kazirodcze małżeństwo, znane w niemal identyczne formy w wielu kulturach starożytnych (egipski Mit Ozyrysa i Isis, starożytny indyjski mit Yama i Yami). W mitologii indoeuropejskiej bliźniaki, zwane" dzieci (synowie) z nieba boga" (Dioscuri, Ashwins, litewskie i łotewskie" synowie Boży"), dbając o ich siostra - córka Słońca. W niektórych tradycjach indoeuropejskich śladowe ten mit pozostał w wyobraźni kazirodczego małżeństwa kilku braci z ich siostra (od Hetytów, starożytny irlandzki i Indo-Irańczyków) lub kazirodztwa brat i siostry (w" Rig Veda").

Przedstawienia małżeństwo z dwóch (lub więcej) z bliźniaków - brat i siostra - jest jednym z form symbolizacji w BM połączenie dwóch mitologicznych przeciwieństwa. W Afrykańskie rytuały związane z BM i rozprzestrzeniać kult bliźniaków Kolorowanki z każdej strony twarzy i ciała w różnych kolorach. W mitach afrykańskich Niort bliźniak Mpuga Rukidi jednej strony był biały, a drugi - czarna (por. Um w kahuilla gdzie czarny jest związany z jednego bliźniaka, a biały - inne). Podwójny kolor Mpuga Rukidi zbiega się z symboli czarno-biały w bliźniacze ceremonie (zmiana z ciemnej i białej czasu). Cechą wielu Afrykańska BM to połączenie dwóch serii mitologiczny przeciwieństwa w mitologicznym obrazem, który obejmuje zarówno członek (bliźniaki samopoczucie - jest biseksualna). W bohaterów Dogonów BM Fox i Nommo działać zarówno jako bliźniaki i jako androgyniczny. Same reprezentacje związane z dwóch demiurgów Mawu i Lisa mitologii tle w Dahomej, wystający jako androgyniczny, z których jeden (Mawu) wciela noc, księżyc, radość, inne (Lisa) - dzień, słońce, praca. Innych bogów w mitologii reprezentowane tle par bliźniąt i boska moc - tęcza - i opisany jako androgyniczne stworzenie, jak i podwójnej pary. Egipscy bogowie Horus i Seth były czasami w postaci jednego rysunku z dwiema pow...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Badanie charakteru różnic indywidualnych przez bliźniaków
  • Podsumowanie na temat: Hinduskiej mitologii jako narzędzie do stworzenia tożsamości Indian Północn ...
  • Podsumowanie na temat: Fizjologia, psychologia i wywiadu bliźniaki
  • Podsumowanie na temat: Wilk w mitologii Indoeuropejczyków i Indian Ameryki Północnej
  • Podsumowanie na temat: Mity jako szczególna forma światopoglądu (mity starożytnej Grecji)