Moskwie i Petersburgu

Kategoria: Nauka budynek

różnią się znacznie z innych miast Rosji.

Będąc

multimilionerów, one wypaść nawet daleko od Niżnego Nowogrodu i Nowosybirsk, blisko do niego pod względem liczby ludności. Obie stolice są bogate historycznej przeszłości. Wielki rosyjski artysta Wasilij Surikov jego obrazy" Rano Strelets'execution" i" bojar Morozova" Wyświetl wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Moskwie.

status Kapitał z Moskwy i Sankt Petersburga przeszła siebie jak batutą. Ale miasto, zwolnione z obowiązku" głowy państwa", nigdy nie stracił kapitału Forma i duch. Moskwa i Petersburg zawsze sceny historyczne i ważne wydarzenia polityczne, są ośrodkami życia naukowego i kulturalnego kraju. Mówiąc obrazowo, Rosja była obie stolice. Aleksander Puszkin w jego prace porównaniu Petersburgu i Moskwie, naprzeciw siebie, Podkreślając odmienność. Od różnicy między Moskwą i Sankt Petersburgu napisał Nikołaj Wasiljewicz Gogol:" Petersburg - schludny człowiek, doskonały niemiecki, wszystko z wyglądem Obliczenie i zanim decyduje się dać osobie, spojrzeć w kieszeni; Moskwa Rosyjski szlachcic, i jeśli ma zabawa, zabawa do upadłego go i nie obchodzi to jest więcej niż wystarczająco, jak bardzo jest w kieszeni ... Moskwa-duży siedzenia stoczni sklep Petersburg-light. Moskwa jest potrzebne do Rosji; dla Petersburg Rosja potrzebuje" .

Odmienność między dwoma miastami znalazło odzwierciedlenie w przysłowiach:" Peter Helm, Moskwa-feed" ; " Peter-głowa, serce Moskwy"; " Moskwa stworzył wieki, Peter - milionów" ; " Piotr żonaty, zamężna Moskwa nadchodzi."

Moskwa i Piotr - dwie strony tego samego medalu. Fiodor Dostojewski napisał:" ... To więc to, co jest przeciwieństwem wydaje ba jak Petersburgu i Moskwie .... A jednak te dwa ośrodki życia rosyjskiego, w rzeczywistości wykonane po jednym centrum ... to samo, pojawiających się i rośnie w Petersburgu, i natychmiast tee - w - jak tee sam - dzieciństwo, wzmacniać i rozwijać się w Moskwie i do tyłu. Dusza był wolny ..."

Moskwa i Petersburg, w całej swojej historii, wykonane wspólną przyczynę - razem służył edukacji rosyjski. W obu miastach istnieją podobne instytucje: Hermitage i Rosyjski Muzeum w Petersburgu, Muzeum Sztuk Pięknych i Trietiakowskiej Galeria w Moskwie i Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i Teatru Bolszoj w Moskwie, Petersburg i Moskwa Ogrody, Petersburg i Moskwa uniwersytety ...

Moskwa była w węźle rozbieżnej dróg we wszystkich kierunkach. Często Petersburg miasto w przeciwieństwie do naturalnego rozwoju. Zatwierdzać opinia, że ​​górował nad rosyjskich miastach ze względu na korzyści Przedstawiciel miasta położenie geograficzne i Petersburg siedzibę Wyjątkowa będzie Piotr zginął na wsi, z dala od rdzenia rosyjskim stan.

W przeciwieństwie do tego poglądu, geografowie i historycy wskazują na brak losowości stworzyć Petersburg tylko w skrajnej wschodniej punktu wybrzeża Morza Bałtyckiego Miasto zbudowane w miejscu, gdzie Zatoka Fińska jest krótszy, ale głęboko Neva, na wyspach i brzegach jego delty. Oto nowy kapitał mógłby najlepiej służyć jako nowego rosyjskiego zorientowanego na Zachód polityki. Tak Petersburg Moskwa nie tylko udało się kapitału biurowej. Ruszył Imperium Rosyjskie.

Petersburg było zakończenie podstawy wielowiekowych wysiłków państwa, chce iść do wybrzeży Bałtyku, gdzie jest jeszcze w okresie przed-mongolskiej istniał rosyjskiego miasta. Petersburg Weliki Nowogród stał się następcą- pierwsze" okno do Europy". Rosyjski Niemiecki geograf Alfred Getner przyrównać Petersburg do Nowogrodu, migracji do wybrzeża.

Wydaje się, że w ogólnym położenia geograficznego morzem Petersburg położony na obrzeżach kraju, i daleko od brzegów morskich w Moskwie, nie dostępny w centrum

Historyczny

regiony Rosji? Jednak istnieją podobieństwa: oba mias...


strona 1 z 3 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Historia kolejowy Petersburg - Moskwa
  • Podsumowanie na temat: Moskwa - Petersburg - Wielkie kapitały konfrontacja
  • Podsumowanie na temat: Działalność biura podróży "hotele Petersburg" Petersburg
  • Podsumowanie na temat: Historia rozwoju transportu miejskiego (np. miasta Sankt Petersburg)
  • Podsumowanie na temat: Moskwa XIX w. malarstwo. Obraz życia w Moskwie