Wartość odżywcza żywych ryb

Kategoria: towar

treści.

Wprowadzenie.

1. Teoretyczny część.

1.1. Wartość odżywcza żywych ryb i sposobów, aby ją poprawić.

1.2. Klasyfikacja i charakterystyka wielu żywych ryby.
1.3. Wymagania jakościowe. Przechowywania żywych ryb.
certyfikacji żywych ryb.

2. Aspekty analityczne wartości użytych ryb żywności lokalne rynki realizacji w postaci żywej.

2.1. Czynniki wpływające na tworzenie asortymentu ryb gotowanie.

2.2. Charakterystyka wykonania żywych ryb.
Wnioski.
Referencje.
aplikacji

Wprowadzenie.

Armatorzy Rosja jest złożone, wielo- kompleks przemysłowo-gospodarczy z rozwiniętym systemem współpracy międzysektorowej i działania międzynarodowe. Łączna wartość aktywów przekracza przemysłu 50 mld rubli. We wszystkich dziedzinach rybołówstwa zatrudnia około 400 tysięcy osób.

Armatorzy odnosi się do podstawowego źródła żywności rosyjskiej: w pełne zużycie bilans frakcji białka zwierzęcego z ryb Produktu wynosi około 30%. Przemysł firma produkować więcej niż 2000 Nazwy produktów spożywczych. Odgrywa znaczącą rolę jako dostawca przemysłu i Produkty dla rolnictwa i wielu innych sektorach gospodarki.

Niestety

analiza Działalność związana z produkcją rybnych dla przedsiębiorstw i organizacji Ostatnie lata pokazują, że nawet pewne oznaki stabilizacji produkcji przemysł pozostaje w przedłużającym się kryzysem.

rynku produktów rybołówstwa Rosja powstała spontanicznie, bez strategii opartych na dowodach naukowych oraz żaden mechanizm stosunków rynkowych, wystarczy dostosować się do nowych warunki. Wszystko to miało negatywny wpływ na producentów i najbardziej Konsumentów, w szczególności ludności. Zużycie w wyniku, z ryb na mieszkańca Wyroby zmniejszyła się do 10 kg.- W dwa niższe niż w roku 2003.

tle rynku napędzany przez popyt ludności produktów rybołówstwa, jak również inne żądanie sektorów gospodarki na żywność, technicznych i innych produktów.

Prognozowanych

ożywienie gospodarcze będzie towarzyszył wzrost dochodów Rosjan, a tym samym zwiększenia efektywnego popytu na rynku krajowym, w tym ryb produkty.

Rozwoju Kompleks rybołówstwa znacząco poszerzyć bazę opodatkowania, w szczególności w uzupełnianie budżetów lokalnych w pilocie obszary.

asortyment ryb Produkty są obecnie bardzo zróżnicowane.

Zasady

(kolejność) w handlu rybami i produktami rybołówstwa

rynki Rostov-on-Don

1. Postanowienia ogólne

1.1. Obecna procedura została opracowana Na podstawie ustawy RF" O ochronie praw konsumentów, SanPiN 2.3.5.021-94 " sanitarne zasady przedsiębiorstw handlowych żywności" " Przepisy laboratorium państwa na wiedzy weterynaryjnej i sanitarnej Rynki żywnościowe" (Zatwierdzona przez szefa inspektor weterynaryjny Rosja 29.04.98)," Wskazówki dotyczące wydawania Załączone dokumenty weterynaryjne kontrolowany przez państwowego nadzoru weterynaryjnego ładunki" (Zatwierdzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Żywności Federacji Rosyjskiej 04.12.97 r N 13-7-2/871), ryb i produktów rybnych merchandising.

1.2. Sprzedaży ryb, ryby, raki prowadzone w wyznaczonych miejscach (wiersze) na rynkach z Laboratoria badania weterynaryjno-sanitarne oraz warunki wykonania tego grupy produktów.

1.2.1. Pasaż handlowy powinien mieć stały pokrycie z tendencją do drabiny i warunków sanitarnych należy podłączyć do sieci wodno-kanalizacyjnej.

1.2.2. Nieoczeki...


strona 1 z 12 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Wartość odżywcza produktów rybnych
  • Podsumowanie na temat: Wymagania higieniczne dla badania produktów mlecznych (ser i śmietana) na r ...
  • Podsumowanie na temat: Wady produktów rybołówstwa
  • Podsumowanie na temat: Skład chemiczny i wartość odżywcza produktów mlecznych ukraińskich przedsię ...
  • Podsumowanie na temat: Wartość odżywczą i biologiczną żywności pochodzenia zwierzęcego i roślinneg ...