Napoje alkoholowe

Kategoria: towar

TREŚCI

część teoretyczna

ВВЕДЕНИЕ…………………………….……………………….…….……...3

1. Alkohol etylowy i VODKA ................................................. 4

2. destylowana PRODUKT ............................................... 7

3. GRAPE I wino owocowe ................................... 13

3.1 Wymagania dotyczące jakości, pakowanie, etykietowanie i składowanie win ... 21

3.2 Choroby wady i niedociągnięcia wina ....................................... 28

4. КОНЬЯК…………………………………………………….………………31

LISTA LITERATURA ........................................................ 33

PRAKTYCZNE CZĘŚĆ ........................................................... 34

WSTĘP.

Spirits - picie alkoholu, wódka, likier produkty, winogron i wina owocowe i koniaki - zawierają wystarczająco wysokie alkohol etylowy procent, co ma negatywny wpływ na ludzkie ciało zwłaszcza układu nerwowego. Konsekwencje takiego działania jest urodzenie dzieci niepełnosprawne, zmienić psychikę człowieka, degradacji człowieka. Ale populacji nie jest świadoma zagrożeń związanych z alkoholem. W celu zmniejszenia spożywanie napojów alkoholowych w związku z naukowców Żywności przemysł rozwijać preparaty nizkospirtuoznyh drinki i koktajle. W społeczność międzynarodowa, zwłaszcza w krajach rozwiniętych, jest spadek spożywanie napojów alkoholowych. Wódka, balsam, poncz i inne duchy spożywane w rozwodniona (wodą, mineralny woda, herbata, soki) postać, w koktajle małej twierdzy. Alkohol przemysł jest obecnie modernizowane, zwłaszcza w zwiększaniu jakość surowców. Etanol produkowany Extra-klasy apartament, dodatkowo, zwiększenie ilości i poprawa jakości win owocowych Alkohol technologii profilaktycznych celach terapeutycznych, które są oparte na wysokiej jakości przyjaznych dla środowiska warzyw Raw.

wyszukiwania uczonych i praktyków również skupić się na rozwoju metod, aby zwiększyć odporność gorzelni i produkty winiarskie w czasie transportu i długiego przechowywania.

Wszystkie te działania są kluczem do tworzenia Rynek napojów alkoholowych, w oparciu o kłamstwo społecznej problemy społeczeństwa.

1. Alkohol etylowy i VODKA

alkohol alkohol etylowy produkowany jest przez fermentację cukru - i skrobię produkty - buraków cukrowych, trzciny cukrowej, ziemniaków, zboża i ich odpadów przetwarzanie (melasa melasy, odpady wino). W zależności od zawartości zanieczyszczenia i twierdza rektyfikowany alkohol etylowy (C 2 H 5 OH) Produkujemy odmiany: Deluxe, Extra, wyższe czyszczących i 1. Etanol Spirytus jest przezroczysty, bezbarwny płyn bez zapachów i smaków.

Alkohole odmiany Suite i Dodatki przygotowywane wyłącznie z uwarunkowanym ziarna. Dla wyższych czyszczenia alkoholu i 1 klasy używać żadnych materiałów skrobiowych żywności.

zawartość etanolu (Zamek) jest wyrażona w procentach objętościowych. Przez procent objętości zrozumieć Liczba ml alkoholu w 100 ml wodnego roztworu w temperaturze 20 C. ˚ Fortress Suite alkoholu - 96,3% vol., Extra -. 96,5% vol., Wyższa sprzątanie -. 96,2% o, 1 klasa -.. 96,0% obj

Alkohol etylowy - bezbarwny, płynna; gęstość absolutnego alkoholu 20 ˚ C na - 0,78927; wrzenia w 760 mm Hg- 78,3 ˚ C; zamrażania - 117 ˚ C.

wódka jest mieszaniną alkoholu etylowego rektyfikowanego zdemineralizowanej wody, traktuje węglem drzewnym i sączy. W Usuwa oleje fuzlowego, aldehydy i inne zanieczyszczenia mechaniczne, które dają wódki nieprzyjemny zapach i smak, tworząc osad," biały pierścień." Superb priorytetem w tworz...


strona 1 z 14 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Analiza ustawy Republiki Białoruś z dnia 27.08.2008 № 429-Z "Na państw ...
  • Podsumowanie na temat: Surogaty zatrucia alkohol etylowy
  • Podsumowanie na temat: Alkohol etylowy w przemyśle farmaceutycznym
  • Podsumowanie na temat: Projekt rektyfikacji instalacji do ciągłego rozdzielania mieszaniny estru m ...
  • Podsumowanie na temat: Organizacja kontroli podatkowej produkcja i sprzedaż alkoholu etylowego, na ...