Osi pojazdu

Kategoria: Transport

Lab pracy

Most samochód


Cel. Badanie Oznaczenie, urządzenia, zasada działania, budowa mostu z samochodu.

Zawartość

pracy. Most Urządzenie zwane pojazdu, oś łącząca pomiędzy kołami i za pomocą Zawiesinę - z systemem nośnym. Natomiast obudowa osi i nie jest częścią skrzynia biegów, ale to jest zwykle umieszczone swoje jednostki: główne elementy skrzynia biegów, dyferencjał i półoś. Przednie i tylne osie pojazdu postrzegać istniejące między powierzchnią nośną i ramy lub nadwozia pionowe, wzdłużne i poprzeczne siły są przenoszone elementy zawiesiny. Podczas przekazywania momentu obrotowego na osi napędowej następuje strumienia Moment zwykle obracać mostek w przeciwnym kierunku Rotacja kół napędowych. Podczas hamowania w pojeździe mosty działać hamulec momenty z odwrotnym kierunku. Zazwyczaj punkty te są przekazywane przez mostki na ramie przez sprężyny, ale wyrównali i niezależnego powietrza zawiesiny do transmisji za pomocą dźwigni lub prętów.

naśladują rodzaje mostów: kierownica, biegać, biegać i jeździć wsparcia

. Osie napędowe stosowane

w tylnej i środkowej (lub pośredni) osi; managed - w Jak przednich osi pojazdów z napędem na tylne koła; i udało prowadząc - w Jak przednich osi pojazdów napęd na przednie koła lub pojazdów z wszystkich koła napędowe.

Zarządzane tył

mosty stosowane wyłącznie w odniesieniu do pojazdów MultiDrive używanych dla off-road.

Wspieranie

mosty stosowany jako półprodukt lub tylnej osi, w celu zwiększenia ładowności pojazdu. Służą one jedynie do przesyłania pionowa ładunki z ramą do kół.

Napęd wykonać wydrążona belka która jest umieszczona wewnątrz węzłami transmisji Home skrzynia biegów, mechanizm różnicowy i napęd na koła napędowe (pół-line). Końce belki używany do ustawiania łożyska kół. Belka ma kołnierze łączenia lub wspieranie zacisk hamulcowy i tarcze miejsca zamocowania sprężyn lub innych wsporników montażowych zawieszenia typy.

ciągły most są sztywne belki łączące prawe i lewe koła (rys. 6.1, ). W samochodach z niezależnym make zawieszenie osi podziału (rys. 6.1 b). Os przednia, z pracy z uncut zawieszenia zależnego (rys. 6.1, c) lub podzielić jeśli niezależne zawieszenie (rys. 6.1 g).

os tylna pojazdu Moskal.

os tylna (rys. 1) Pojazd składa się z następujących głównych elementów: Obudowa tylna oś, w domu skrzynia biegów, dyferencjał i półoś. Tylna obudowa jest do osi Pozycja z niezbędną wzajemnego rozmieszczenia węzłów, które przekazują moment obrotowy wskazywać na kołach napędowych i jednocześnie elementem zawieszenia miski tylne koła - postrzega przez masy przypadającej na wiosnę Tylne koła i zapewnia przenoszenie sił pomiędzy korpusem i tylne kółka.


Oś tylna obudowa

wyciskane, wciska się na końcach skrzyni korbowej kutych i spawanych kołnierzy stalowych zdanym obróbka po spawaniu. Kołnierz Są gniazda do łożysk kół i gwintowane otwory na śruby tarcze hamulców. W pobliżu kołnierzy spawanych do kaptepy dwa opieczętowane poduszki Sprężyny montażowe.

Średnia OBUDOWA

rozszerzony i ma otwór do instalacji głównej obudowy przekładni. Z powrotem zamknięty otwór w skrzyni korbowej spawane opieczętowane pokrywę. Pokrywa ma otwór wlewu oleju zamknięty przez korek gwintowany. W dolnej części skrzyni korbowej jest otwór do spuszczania oleju, również zamykane śrubę. Z Listopad 1981 posiada wbudowane spustową element magnetyczny, który jest używany do zbieranie i, w konsekwencji, usuwanie oleju na zużycie wyrobów metalowych.

Przekładnia

zwiększa siłę (momentu obrotowego), dostarczany na tylną oś tulei przegubowej biegów, a zatem zmiany położenia osi obrotu na wale 90 stopni. Przekładnia - hipoidalnych przekładni ze współczynnikiem ...


strona 1 z 2 | Następna strona


Podobne streszczenia:

  • Podsumowanie na temat: Obliczanie jednostopniowej skrzyni biegów z koła zębatego stożkowego
  • Podsumowanie na temat: Jest automatyczna skrzynia biegów peremikannya
  • Podsumowanie na temat: Recovery semiaxis oś tylną pojazdu
  • Podsumowanie na temat: Kinematyczne i siły mechanizmu płatności. Określenie osiowego momentu bezw ...
  • Podsumowanie na temat: Napęd z jednym Helical skrzyni biegów i napędem pasowym